KİLİS'DE "GELİN HAMAMI" (3. Bölüm)


Gelin Kızı kaymenin yıkaması İçin , soyunma ve giyinme odasına götürdüler. Güzel beyaz bir mayo giydirdiler. Saçlarını bugle bugle taradılar. Buglelelerinin  arasına gelin teli dolayarak süslediler. Alnına ve yanaklarına sarı ve beyaz fosfor sürdüler. Sağdıç olan diğer iki kızı aynı şekilde süslediler. Oynayacak Kızların da başlarına ve yanaklarına fosfor yapıştırdılar. Ayaklarına halhal taktılar. Birer çay tabağının içine birer ikişer renkli mumları koyarak yaktılar. 

Orta havuçta ise  damat tarafından hazırlanan sofra görülmeye değerdi.

Kayınvalide, iki kızı ile sofrayı özenle hazırlıyordu. Ortaya kayık tabaklara lahmacunları, yanına mevsim salatalarını onun yanına sofranın iki yanına eşit olarak yaprak sarmalarını ve karışık dolmaları yerleştirdiler.  

Damadın Teyzesi   ve yengeleri, çantadan  çıkardığı bir tepsi Öcceyi koşarak getirdi.  Ve kızkardeşine :  uztıırken -“ Bedriye Kkele şu bizim öccelrri de koy  sofraya .

- Ne zahmet ettin bacım ? Aha birsürü yiyecek  var zatı . 

Kayınvalide öcceleri tabaklara  koyup onları da yerleştirdi.

 Damadın  yengesi Naciye de bir leğen çökelek semseğini( çökelek  böreği ) getirdi sofraya koydu.

- O ne kele ?

- Billokma çökelek semseği ettirdim bende. Yisin millet !

- Sağol bacım . Zahmet etmişsin !

Yok kele ne zahmeti.

- Sağol bacım.

- Emine  gel  kez şu bardakları düz sende sufraya !

-Elif sen  de çatalları  ! Aha şu çıkının ilminde de yufka ekmek var. Onları da destekle ko.

- şükran sen de bardaklara Coca cola ko düz. Yeri şu  arvatları çağır, gelsin elem( herkes) otursunlar.. 

- Şu çalgıcı arvatları da çağırın gelsin otursunlar.!

Herkes sofrada yerini alırken, damadın halası da bir böyük leğençe( büyük tepsi) fırın yapmasını getirdi öbür sofraya  koydu.

Bedriye hanımın samimi komşusu da koca bir tepsiye koyduğu Kilis iç katmasını ve bir saklama kabında ekşilediği üzüm  yaprağını da öbür sofraya , tabaklara koyarak dizdi.

Kızın annesi de evinde yaptığı üç kalıp üzümlü kekleri ve yaş  pastayı sofraya , tabaklara koyarak yerleşirdiler. Herkes sofrada yerini aldı. O sorada zılgıt  çalarak gelinin sağdıçları ve arkadaşları  gelin önde   Kendileri arkada tek  sıra halinde ellerinde allı yeşilli  yanan mumlar ile oynuyarak  orta havuşa geldiler.

Oturan kadınlar da çibik çalarak    gelen   Kızlara mani söylemelerini söyledi. Kızlar gelinin bugleli saçlarını göstererek -

 “YAR  SAÇLARIN LÜLE ,LÜLE

  YAR BENZİYOR BEYAZ GÜLE

  O YAR BENİM HAYATIMDIR,

  ÖLÜRÜM DE VERMEM ELE  “(Devam edecek...)

Aysel Masmanacı Beşoğlu