Pandemi de 4. Dalga ve Wembley stadındaki izdiham


Pandemi ha bitti ha bitiyor derken şimdi de 4. dalga konuşulmaya başlandı. Ancak İngiltere’den gelen haberler bu kararı gözden geçireceklerini gösteriyor. Euro 2020 Avrupa kupası İngiltere – İtalya final maçında, Londra'da bulunan Wembley Stadyumunun  90.000 kişilik kapasitesi tıka basa doluydu. İngiltere’de bir taraftan 4. dalga duyurusu yapılırken, diğer taraftan 19 Temmuz itibarıyla zaruri maske kullanımını da kaldırıp tam normalleşmeye geçeceklerine dair haber tezat teşkil etmektedir. 

İngiltere, Portekiz ve İspanya'da Corona virüsün Delta varyantı hızla yayılıyor. Turizm sezonunda normalleşmek isteyen devletlerin kafası karışık durumdadır.

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamalarda pandeminin hala dünya çapında geçerli olduğunu ifade ediyor. Hatta bunu rakamlarla ortaya koyuyor.  

Önemli bir noktanın altını çizelim. Aşılanmış toplumlarda Covid -19 pandemisi devam etse de hastaneye yatış ve Covid’den ölüm sayılarında ciddi azalma dikkat çekiyor.

Oysa aşılanmayanlarda bu oran çok daha yüksektir. Yapılan bilimsel araştırmalarda bu net olarak görülüyor. Özellikle fakir olan ve yeterli sayıda aşı yapılamayan güney ülkelerinde -Afrika başı çekiyor- hastalığın yayılma hızı ve tahribatı daha yüksek seviyelerde bulunuyor. 

Covid-19 un tedavisi henüz bulunmamıştır. Esas olan korunmaktır. Burada geçerli olan maske, mesafe, hijyen ve aşıdır. Bu konuda tedbir elden bırakılmamalıdır. Yazın açık hava büyük bir imkândır. Gökyüzünün görüldüğü yerlerde sosyal mesafeye de dikkat edildiği takdirde risk büyük oranda azalmış demektir. Ancak önümüzde sonbahar ayı var. İnsanlar yeniden kapalı ortamlara girecekler ve aralarındaki mesafe daha da azalacak. İşte o zaman bulaş riski daha da artacaktır. 

Aşı büyük bir imkân olarak karşımızda duruyor ve aşı temininde bağımlılıktan kurtulmak için ülkemizdeki yerli aşının bir an evvel devreye girmesi gerekmektedir. Zaten kırılgan olan sosyal - ekonomik problemler Covid döneminde daha da artmış durumdadır. Gerek insan ve toplum sağlığı gerekse hayatın akışının normalleşmesi için gereken tedbirler ihmal edilmemelidir.