Gadir-i Hum Bayramı deyip geçmemek gerek


Kurban Bayramının akabinde Gadir-i Hum Bayramını da kutladık. Bazı insanlar, bu da nedir? Diyebilirler, doğrudur. Çünkü bendeniz de ilk duyduğumda dikkat kesilmiştim.

Prof. Dr. Haydar Baş hocamıza olan minnet, şükran hasret duygularıyla belirteyim ki, ilk defa ondan işitmiştim. Dinledikçe ve öğrendikçe İslam alemi olarak yaşadığımız toplumsal ve bireysel sorunların merkezindeki konulardan birisinin bu bayramın mesajını algılamamak ve yaşamamak olduğunu anladım.

Makaleyi kaleme almadan önce basın yayını taradım. Bu yıl da Gadir-i Hum Bayramı Alevilerin veya Arap Alevilerin bayramı olarak lanse edilmeye çalışılıyor, oysa bu bayram bütün İslam aleminin bayramıdır; aynı zamanda en büyük bayram.

Niçin mi diyeceksiniz? Ramazan orucunun bitiminde hediye edilen Ramazan Bayramı, Hz. İsmail’in yerine kesilen kurbanın şükrü adına Kurban Bayramı kutlanıyor.

Gadir Gününde Hz. Peygamber kendinden sonra ümmete kimin halife olacağını ilan etmiştir ve o gün din tamamlanmıştır (Bugün dini sizin için kâmil kıldım. Maide 3). Gadir Hum da ise dinimiz İslam’ın kâmil kılındığı günü kutluyoruz.

Gadir gününün mesajlarından birisi Ehl-i Beyt gerçeği ile buluşmaktır. Hocamız bu konuda bir külliyat kaleme almıştır. Ehl-i Beyt ile tanışınca İslam’ın gönül boyutuyla da şereflenmiş olunuyor. Hocamız alevisi- sünnisi- şiisi kim olursa olsun, Ehl-i Beyt paydasında bir ve beraber olunması gerektiğini söylemiştir. Bunu da hayatında ortaya koymuştur. Birlik ve beraberliğin yolu da budur.

Hocamızın kaleme aldığı “Tevhidin Merkezi Ehli Beyt” eserinde, Gadir-i Hum günü hakkında tanınmış 222 Sünni alimin eserini kaynak olarak gösterdi. Konu hiçbir şüpheye yer bırakmayacak açıklıkta izah edilmiştir.

Gadir gününü Sünni alemden saklayanlar, bugünün önemini görmezden gelenler, bugünü sanki bir kısım inanç sahiplerine aitmiş gibi gösterenler menfur hesaplar içindedir.

Ehl-i Beyti hayatımızdan çıkarmak isteyenlerin hedefi bizi bölmek parçalamak ve bundan rant elde etmektir. Bugün İslam aleminin içinde bulunduğu kaos, iç savaşlar ve saldırılara karşı savunmasız duruşun temel sebeplerinden birisi budur. Prof. Dr. Haydar Baş hocamız Ehl-i Beyt külliyatı ile Gadir-i Hum Bayramı ile bir gizli hazineyi daha insanlık ile özellikle milletimiz ile buluşturdu.

Son söz, bugün bu bayramı görmezden gelenler İslam'ın devam şeklini inkâr etmiyorlar mı? İslam aleminin yaşadıklarından hiç mi sorumlu değiller?