Muharrem Ayı Hafızalarımızı Tazeleme Ayıdır


Muharrem ayı, bünyesinde çok önemli hadiseleri barındıran bir ay. Muharrem dendiği zaman akıllara gelen onun matem ayı olmasıdır. Bu ayın 10’unda yaşanan Kerbela faciası kıyamete kadar öğretisine devam edecek olan tarihi bir vakıadır.

Ülkemizin sayılı okullarında eğitim almamıza, mütedeyyin bir çevrede yetişmemize rağmen Muharrem ayının gerçekliğinden ve Kerbela’dan gereken anlamda haberdar değildik. Bu konuda bildiklerimiz ve öğrendiklerimizin mürebbisi olan Prof. Dr. Haydar Baş hocamıza minnet duygularımızı ifade etmek isterim.

İslam’daki tek yolun Ehl-i Beyt yolu olduğunu Haydar Baş hocamızdan öğrendik. O, bize “Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt” kitabını okumamızı hatta ezberlememizi salık verirdi.

Ehl-i Beyt efendilerimize karşı düzenlenen ‘yok sayma politikasını’ üzülerek müşahede ediyoruz. Maalesef bu durum dünya çapında ve tarihi bir realite olarak karşımızda duruyor. Yani bir yitiğimiz var. Bu o kadar önemli bir kayıp ki, İslam aleminin yaşadığı bu kadar olumsuz tablonun ana sebeplerinden birisi budur. Ehl-i Beyt efendilerimizin göz ardı edilme ve haklarının gasp edilme gayretleri batılıların da iştahını kabartmıştır. İslam aleminin bu yumuşak karnı üzerinde yıkım faaliyetlerine devam etmişlerdir.

Çok uzağa gitmeye gerek yok. Siz Ehl-i Beytin adını anmaya başladığınızda bir takım çevreler o kadar rahatsız oluyorlar ki, bunun analizinin mutlaka yapılması gerekir. Bu ya çok ciddi gaflet ve hadsizliktir ya da açıktan bir ajan faaliyetidir. Prof. Dr. Haydar Baş hocamız tarihi birçok çözüme imza atmıştır. Bunlardan birisi olan Ehl-i Beyti tanımak konusundaki gayretleri çok yankı bulmuştur. Hocamız Ehl-i Beyt hakkındaki ayetlerden hadisi şeriflerden hareketle konuştu, yazdı ve toplumun inancını tazeledi. "Surda bir gedik açtı" evet artık her geçen gün işbirlikçilerin elleri zayıflayacaktır. İşte bu yüzden panikliyorlar. Bu yüzden ağızlarından çıkanı, kulakları duymuyor. Bunlar sadece başını kuma gömen dar tutucu bir çevreye nüfuz edebilir. Oysa Ehl-i Beyt batmayan bir güneştir. Bu güneşten istifade edemeyenler başlarını kuma gömenlerdir.

Yiğit düştüğü yerden kalkar. Bizler Muharrem ayı vesilesi ile Ehl-i Beyt ile yeniden buluşmanın yeniden aşık olmanın yeniden onların yolunda olmanın sevincini yaşamalıyız. Bunun yolu Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın kaleme aldığı Ehl-i Beyt külliyatıdır, Kerbela münasebeti ile İmam Hüseyin kitabıdır.

Muharremin biri hicri yılbaşıdır. Muharrem ayımız mübarek olsun.