KAZANANLAR, KAYBEDENLER !


 

Bütün mücadelelerde kazananlar ve kaybedenlerin olması eşyanın tabiatı, gereği vardır. Yaşanan 12 Eylül referandumu mücadelesinin de da kazanan ve kaybedenleri olmuştur.

 

Yüce Allah’ın af ve mağfiretinin tecelli ettiği bir ay olan Ramazan- Şerif ayı, referandum dolayısıyla maalesef affetmekten çok düşmanlıkların körüklendiği, birlik ve bütünlükten çok bölünmelerin, dostluklardan çok düşmanlıkların, haktan çok haksızlıkların yaşandığı; devletin gücünün milletin gücünün üstünde gayet açıkça orantısız bir güç olarak kullanıldığı, fitre ve zekatların, en samimi din duygularının, kutsal mekanların, kutsal mabetlerin bile siyasete kurban edildiği bir süreç olarak yaşanmıştır.

 

Evet, birileri bir şeyler kazandı, birileri de bir şeyler kaybetti. Bunu zamanla daha iyi anlamak mümkün olacak ama zannedildiği gibi asla kazanan taraf milletin ve devletin kendisi olmamıştır.

 

Evet cephesi devletin bütün imkanlarını kendi lehine kullanmıştır. Belediyeler kendi imkanlarını kılıfına uygun bir şekilde kullanmıştır.

Millet vekilleri kendi seçmenini kullanmıştır.

 

Örnekleri çoğaltmak mümkün ama sadece iki örnek verelim. Referandum günü umreden dönen yakınlarımızın eşyaları Medine bırakılmış, telefonla irtibat kurduğumuz yetkililer açıkça şu ifadeyi kullanmıştır: “bize verilen emir gereği, referanduma yetişmeleri için eşyaları değil, insanları bir an önce ülkeye yollamak idi. Bizde onu yaptık. Şu anda tonlarca eşyalar Medine havaalanında bekletilmektedir.”

 

Bir partinin Köy sandık müşahidi: Köyün muhtarı açıktan müdahalelerle köylüyü evet oyu kullanması için ikna ediyordu. Bu yaptığın seçim yasaklarına girmiyor mu? dediğimde “ne yapalım sayın vekilden isteklerde bulunduk o da önce şu sandıktan ne kadar evet çıkacak ona bakalım sonra düşünürüz dedi. Bizde istesek de istemesek de evet çıkarmak zorundayız”

 

Şu manzaraya bakın değerli dostlar…Sonrada yüzleri kızarmadan Milletin iradesinin tecelli ettiğini söylüyorlar!

 

Seçim süreci içerisinde Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş; “sonuçlar evet çıkarsa Türkiye kaybeder, hayır çıkarsa AKP kaybeder” diye bir tespitte bulunmuştu. Sonuçlar evet çıktığına göre kaybeden Türkiye olmuştur. Kaybeden milletin kendisi olmuştur…

 

Söylediklerimizin anlaşılması için çok değil az bir zamana ihtiyaç vardır. Zaten referandumda kimin kazanıp kimin kaybettiğinin mesajını Sayın Başbakan sonuçlar açıklanmaya başlayınca vermiştir. Ve okyanus ötesine teşekkürlerini arz etmiştir…

 

Yetmez ama evet diyen vatandaşlarda her zamanki gibi avucunu yalamaya devam edecek; gene işsiz, gene aşsız, günlere dönecektir. Ama maalesef atı alan da Üsküdar’ı geçmiş olacaktır…Geçmiş olsun!

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekci.com