Meyil ve rağbetim Sanadır

Meyil ve rağbetim Sanadır

İmam Zeyn'ul Abidin (a.s), bir duasında şöyle buyurmuştur: “Ey Efendim! Meyil ve rağbetim Sanadır, korkum Sendendir, Senden ümitliyim, ümidim beni Sana sevk etmiştir.”

25 Temmuz 2020 - 11:59 - Güncelleme: 26 Temmuz 2020 - 12:12

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Aklın en çok helak olduğu yerler, tamahların parlaklığı altındadır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Cahillerin aklı, tamahların ve arzuların aldatıcılığı anında aldanır ve insanların akılları imtihan edilir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Akılların zayi oluşu fazlalıkları aramadadır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Günahlardan sakınmakla tamaha karşı savaşa girişin."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Tamahın azlığı bile birçok sakınmayı zayi eder."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim tamaha sarılırsa günahlardan sakınmayı kaybeder."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Tamahın dört dalı vardır: Sevinç, nazlanma, inatçılık ve çoğu istemek… Sevinç Aziz ve Celil olan Allah nezdinde mekruhtur, nazlanma tekebbürdür, inatçılık insanı günahın tuzaklarına sürükleyen beladır, fazlalık istemek ise bir oyun, meşguliyet ve aşağılık şeyleri daha iyi şeylerin yerine geçirmektir."

Övülen tamah hakkında Kur'an'da şöyle buyurulur:

"Rablerini överek yüceltenler, vücutlarını yataklardan uzak tutup korkarak ve tamah ederek Rablerine yalvaranlar ve verdiğimiz rızıklardan infak edenler inanır."

İmam Zeyn'ul Abidin (a.s), bir duasında şöyle buyurmuştur: "Günahlarıma bakınca dehşete kapılıyorum. Senin bağışına bakınca da tamaha kapılıyorum."

İmam Seccad (a.s), hakeza şöyle buyurmuştur: "Ey Allah'ım! Eskiden beri Sana olan ümidim sebebiyle ve Sende var olan büyük tamahım nedeniyle ve kendine farz kıldığın yumuşaklık, merhamet ve rahmet sebebiyle Senden diliyorum."

İmam Zeyn'ul Abidin (a.s), bir duasında şöyle buyurmuştur: "Ey Efendim! Meyil ve rağbetim Sanadır, korkum Sendendir, Senden ümitliyim, ümidim beni Sana sevk etmiştir."

İmam Zeyn'ul-Abidin (a.s) bir duasında şöyle buyurmuştur: "Efendim! İhsanına ve iyiliğine olan zannımı yalanlama! Zira Sen benim güvendiğim ve itimat ettiğimsin."

Kur'an'da şöyle buyurulur:

"Ey Ehl-i Beyt! Allah ancak sizden her türlü pisliği gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister."

"Hani Melekler şöyle demişti: Ey Meryem! Allah seni seçip temizledi. Alemlerin kadınlarından seni tercih etti."

"Mallarının bir kısmını, kendilerini temizleyip arıtacak sadaka olarak al, onlara dua et; senin duan onlar için bir huzurdur. Allah işitir ve bilir."

İmam Ali (a.s), peygamberlerin vasfı hakkında şöyle buyurmuştur: "Onlar yüce sülblerden, temiz kılınmış rahimlere aktarılmıştır."

İmam Ali (a.s), Peygamber'in (s.a.a) vasfı hakkında şöyle buyurmuştur: "Ahlak bakımından temizlerin en temiz kılınmışıydı. Cömertlik bakımından kendisinden hayır umulanların en cömerti idi."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Öyleyse tertemiz olan Peygamberine (s.a.a) uy; çünkü O'nda uyacak kimse için güzel örnekler, yaslanacak kişiye yaslanacak yerler vardır." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1211 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araştırmacı Yazar İbrahim Beşe KilisPostası YouTube TV’ye Konuk Oluyor
Araştırmacı Yazar İbrahim Beşe KilisPostası YouTube TV’ye...
Altın Fiyatları (27 Ocak 2021)
Altın Fiyatları (27 Ocak 2021)