Nefislerinize Karşı Yumuşak Davranmayın

Nefislerinize Karşı Yumuşak Davranmayın

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Nefislerinize, sizi zalimlerin yoluna götürecek ruhsatlar vermeyin ve nefislerinize karşı sizleri isyana daldıracak şekilde yumuşak davranmayın.”

22 Mayıs 2020 - 11:24 - Güncelleme: 27 Mayıs 2020 - 10:10

Kur'an'da buyurulur ki: "'Hayat, ancak bu dünyadaki hayatımızdır. Ölürüz ve yaşarız; bizi ancak zamanın geçişi yokluğa sürükler' derler. Onların bu hususta bir bilgisi yoktur, sadece böyle sanırlar." (Casiye, 24).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın Resûlü inkarcılara yönelerek şöyle buyurdu: 'Hangi delille eşyanın olması gerektiğini, sürekli olduğunu ve olacağını söylüyorsunuz?'

Onlar şöyle dediler: 'Zira biz gözlerimizin gördüğüyle hükmediyoruz. Varlıklar için bir yaratıcı göremiyoruz. Bu yüzden varlıkların önceden var olduklarına ve onlar için bir yokluk görmediğimiz için de sürekli var olacaklarına hükmediyoruz.' Allah'ın Resulü (s.a.a) şöyle buyurdu: 'Varlıkların ezeliyetini gördünüz mü veya onlar için bir ebediyet müşahade ettiniz mi. Gördüğünüz bu varlıkların hepsi birbirine muhtaçtır. Her birinin vücudu başkasıyla bağlantılıdır. Tıpkı bir binanın parçaları gibi birbirine ihtiyaç duyarlar.

Aksi takdirde bina uyumlu ve sağlam kalmaz. Diğer gördüğünüz şeyler de böyledir. Eğer sağlamlık ve kemal açısından birbirine muhtaç olan şeyler kadim ve ezeli ise, o halde söyleyin bakayım eğer hadis (sonradan yaratılmış) olsalardı nasıl var olurdu? Hangi niteliklere ve duruma sahip olurdu?' Bu esnada inkarcılar sustular… 'Biz görüşlerimizi yeniden gözden geçireceğiz' dediler." (el-Bihar, 9/261/1).

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur:

"Allah-u Teâlâ Şuayb Peygambere (s.a.a) şöyle vahyetmiştir: 'Şüphesiz Ben kavminden yüz bin kişiye azap edeceğim. Bunların kırk bin kişisi kötüleri, altmış bin kişisi ise iyileridir.' Şuayb şöyle arz etti: 'Allah'ım! Kötüler müstahaktır ama iyiler neden?' Aziz ve Celil olan Allah, 'Onlar günahkârlara karşı yumuşak davrandılar ve Benim gazabım için gazaplanmadılar' diye vahyetti." (Mişkat'ul-Envar, 51).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kardeşlerin en kötüsü nefsin hususunda sana yumuşak davranan ve ayıplarını örtendir." (Gurer'ul-Hikem, 5725).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur:

"Düşman, sadece sana yaptığı zulüm sebebiyle düşman adlandırılmıştır. Dalkavukluk ederek ayıplarını sana söylemeyen kimse, sana zulmeden düşmandır." (a.g.e. 3876).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim nefsine yumuşak davranırsa nefsi onu haram günahlara sürükler." (a.g.e. 9022).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur:

"Nefislerinize ruhsat vermeyin. Aksi takdirde gevşersiniz. Hak yolunda gevşemeyin ki hüsrana uğrarsınız." (el-Kafi, 1/45/6).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur:

"Nefislerinize, sizi zalimlerin yoluna götürecek ruhsatlar vermeyin ve nefislerinize karşı sizleri isyana daldıracak şekilde yumuşak davranmayın." (Nehc'ul-Belağa, 86. Hutbe).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ahireti amelsiz ümit eden kimseden olmayın. O insanları kınar ama kendisine karşı gevşek davranır." (a.g.e. 150. Hikmet). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1340 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor