O çaba küfre denktir

O çaba küfre denktir

İmam Rıza (a.s), zalim sultanlar için çalışmak hususunda şöyle buyurmuştur: “Zalimlerin işine girmek, onlara yardım etmek ve istekleri yolunda çaba göstermek küfre denktir. Bilerek onlara bakmak büyük bir günahtır ve insan bu sebeple ateşe girmeye hak kazanır.”

11 Ağustos 2020 - 11:25

İmam Ali (a.s), Hz. Hasan ve Hüseyin'e (a.s) yaptığı vasiyetinde şöyle buyurmuştur: "Zalime düşman, mazluma da yardımcı olunuz."

Hz. Mesih (a.s) şöyle buyurmuştur: "Size hak olarak söylüyorum ki; eğer bir oda ateş alırsa o ateş sürekli bir odadan diğer bir odaya sirayet eder ve sonunda birçok oda yanar. Ama birinci odayı tutar kökünden söküp atarlarsa bu takdirde ateş için hiçbir yer kalmaz. İlk zalim de işte böyledir; eğer önü alınacak olursa ondan sonra kendisini örnek alacak başka bir zalim ortaya çıkmaz. Nitekim eğer ateş de ilk evde tahta ve çubuk bulamazsa hiçbir şeyi yakamaz."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim sana zulmederse sana fayda vermiş ve kendisine ise zarar vermiş olur."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sana zulmedenin zulmünü gözünde büyütme! Çünkü o kendisinin zararına, senin faydana çalışmaktadır. Seni sevindirenin mükâfatı kötü davranman değildir."

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Mazlumun zalimin dininden aldığı, zalimin mazlumun dünyasından aldığından daha çoktur."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ey insanlar! Kendi aleyhinize olsa bile, bana yardım edin. Allah'a and olsun, mazlumun hakkını zalimden alacağım, zalimin burnuna halka takıp gem vuracağım, deve gibi istemese bile hakkın kaynağına zorla sürüp götüreceğim."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Zalimler ve yardımcıları ateştedir."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kıyamet günü olunca bir münadi şöyle seslenir: 'Zalimler ve yardımcıları nerededirler?' Hokkalarına pamuk koyanları, torbalarının ağzını kapatanları ve kalemlerini mürekkebe daldıranları da zalimlerle haşrediniz."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zalim, zalimin yardımcısı ve onun zulmüne razı olan kimse… Her üçü de zulümde ortaktırlar."

İmam Sâdık (a.s), Nevf Bekali'ye şöyle buyurmuştur: "Ey Nevf! Eğer kıyamet günü benimle olmayı istersen zalime yardımcı olma!"

İmam Rıza (a.s), zalim sultanlar için çalışmak hususunda şöyle buyurmuştur: "Zalimlerin işine girmek, onlara yardım etmek ve istekleri yolunda çaba göstermek küfre denktir. Bilerek onlara bakmak büyük bir günahtır ve insan bu sebeple ateşe girmeye hak kazanır."

İmam Sâdık (a.s), darlık ve şiddetli sıkıntı sebebiyle zalime yardımcı olmak hususunda sorulunca şöyle buyurmuştur: "Ben doğudan batıya bütün alemi bana verecek olsa zalim için bir düğüm atmayı, bir kırbanın ağzını kapamayı hatta kalemini mürekkebe daldırmayı hoş görmem. Şüphesiz zalimlerin yardımcıları, Allah'ın kulları arasında hesap görmeyi bitirmesine kadar kıyamet günü ateşten bir çadır içinde olurlar."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Eğer Ümeyyeoğulları kendileri için yazacak, vergileri toplayacak, savaşacak ve cemaatlerinde hazır olacak birilerini bulmasaydı asla hakkımızı bizlerden alamazlardı." (Vesail'uş Şia, 12/127, 42. Bölüm) (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 493 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa Çıkma Yasağı Genişletildi
Sokağa Çıkma Yasağı Genişletildi
Kebbat
Kebbat