O dua mahcup ve engellidir

O dua mahcup ve engellidir

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Peygambere salavat gönderilinceye kadar her dua mahcuptur (engellidir)”

03 Temmuz 2020 - 09:53 - Güncelleme: 04 Temmuz 2020 - 11:44

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salavat getirir. Ey iman edenler! Siz de ona salat ve selam getirin." (Ahzab, 56).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Nerede olursanız olun bana salavat gönderin, zira bana salavatınız ulaşır." (Kenz'ul Ummal, 2147).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Bana salavat göndermek Sırat üzerinde bir nurdur." (a.g.e., 2149).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Peygambere salavat gönderilinceye kadar her dua mahcuptur (engellidir)." (a.g.e., 2153).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim bir yazısında bana salavat gönderirse adım o kitapta yazılı olduğu müddetçe melekler sürekli onun için mağfiret dilerler." (a.g.e., 2243).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsanların en cimrisi adım yanında zikredilince bana salavat göndermeyen kimsedir." (a.g.e., 2144).

İmam Bâkır (a.s) veya İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kıyamet günü teraziye konan en ağır amel Peygamber'e ve Ehl-i Beyt'ine salavat göndermektir." (Bihar, 94/49/9; el-Hulk, 1101. Bölüm; en-Nifak, 3939. Bölüm).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Şöyle deyiniz: Allah'ım! Dünyada İbrahim'e ve Âl-i İbrahim'e salavat gönderdiğin gibi Muhammed'e ve Âl-i Muhammed'e de salavat gönder. Şüphesiz Sen övülmüş ve yücesin." (Kenz'ul Ummal, 2150).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Şöyle deyiniz: Allah'ım! Muhammed'e ve Âl-i Muhammed'e salavat gönder ve Muhammed'e ve Âl-i Muhammed'e bereket ver, şüphesiz Sen övülmüş ve yücesin." (a.g.e., 2169).

Resûlullah (s.a.a) kendisine nasıl salavat gönderileceğini soran birine şöyle buyurmuştur: "Şöyle deyiniz: Allah'ım! İbrahim'e ve Âl-i İbrahim'e salavat gönderdiğin gibi Muhammed'e ve Âl-i Muhammed'e salavat gönder şüphesiz Sen övülmüş ve yücesin. İbrahim'e ve Âl-i İbrahim'e bereket verdiğin gibi Muhammed ve Âl-i Muhammed'e de bereket ver. Şüphesiz Sen övülmüş ve yücesin." (a.g.e., 3993; Vesail'uş-Şia, 4/1213, 35. Bölüm).

İmam Kâzım (a.s), "Allah ve melekleri Peygambere salavat gönderir. Ey İman edenler! Ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin" ayetinde geçen Allah'ın meleklerin ve müminlerin salatının anlamı sorulunca şöyle buyurmuştur: "Allah'ın salavat göndermesi kendisi tarafından bir rahmettir. Meleklerin salavat göndermesi kendilerinden Allah Resûlü'ne nisbeten bir övgüdür. Mü'minlerin salavat göndermesi ise kendilerinden peygamber için bir duadır." (Nur'us Sakaleyn, 4/302/221).

İmam Sâdık (a.s) da bu ayet hakkında şöyle buyurmuştur: "Peygamberi övünüz ve ona salavat gönderiniz." (a.g.e., s.305/235). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1545 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)