O Dualar Bile Kabul Olmaz
Reklam

O Dualar Bile Kabul Olmaz

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “İyiliği emretmeli ve kötülükten sakındırmalısınız. Aksi takdirde Allah kötülerinizi iyilerinize musallat eder. Bu takdirde iyileriniz dua eder ama duaları kabul olmaz”

04 Mayıs 2019 - 15:41

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah şöyle buyurmuştur: Benden başkasına tevessül eden yaratığı göklerin ve yerin sebeplerinden kesip atarım. O zaman Benden bir şey isterse ona bağışlamam ve Beni çağırırsa ona cevap vermem." (el-Bihar, 93/304/39).

 

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dört kişinin duası müstecab olmaz: Evinde oturduğu halde, 'Allah'ım! Bana rızık ver' diyen kimsenin duası. Kendisine şöyle denir: 'Sana rızık talep etmeni emretmedim mi?' Karısına beddua eden erkeğin bedduası. Ona da şöyle denir: 'Onun işini sana havale etmedim mi?' Hakeza malı olup da heder eden ve 'Allah'ım! Bana rızık ver' diyen kimsenin duası. Ona da şöyle denir: 'Sana iktisatlı olmanı emretmedim mi?' Hakeza hiçbir belge ve delil olmaksızın birine borç veren kimsenin duası... Allah ona şöyle buyurur: Sana şahit tutmanı emretmedim mi?" (ed-Da'vat li'r-Ravendi, 33/75).

 

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Allah'ın Resûlü (s.a.a) bir gece evinden dışarı çıktı, göklere baktı ve şöyle buyurdu: "Bu saat, kötü yönetici, kötü gece bekçisi, eğlence peşinde olan kimse dışında herkesin duasının kabul olduğu bir saattir." (el-Bihar, 75/342/30).

 

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Musa bin İmran (a.s) secde halinde olan ashabın birinin yanından geçti. İşi bitip dönünce onun hâlâ secde halinde olduğunu gördü. Musa (a.s) ona şöyle dedi: 'Eğer hacetin benim elimle giderilseydi onu giderirdim.' Aziz ve Celil olan Allah, Musa'ya (a.s.), 'Ey Musa! Eğer boynu kırılıncaya kadar da secde etse, sevmediğim şeylerden el çekmedikçe ve sevdiğim şeylere yönelmedikçe yine de isteğini kabul etmem' diye vahyetti." (el-Kafi, 8/129/98).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İyiliği emretmeli ve kötülükten sakındırmalısınız. Aksi takdirde Allah kötülerinizi iyilerinize musallat eder. Bu takdirde iyileriniz dua eder ama duaları kabul olmaz." (el-Bihar, 93/378/21).

 

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim bir zalimin zulmünü mazur görürse Allah ona zulmedecek birini musallat eder. Bu takdirde dua ettiğinde duası müstecab olmaz ve Allah mazlumiyeti hakkında ona hiçbir sevap vermez." (el-Kafi, 2/334/18).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ben Allah'tan dostun dostu hakkında ettiği bedduayı müstecab etmemesini istedim." (el-Bihar, 93/378/21). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

 

OKAN EGESEL

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 513 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İpekyolu Kalkınma Ajansı Gaziantep'te Toplandı
İpekyolu Kalkınma Ajansı Gaziantep'te Toplandı
Jandarma Motosiklet Timleri Suçlulara Göz Açtırmıyor
Jandarma Motosiklet Timleri Suçlulara Göz Açtırmıyor