O kapı yüzüne açılır

O kapı yüzüne açılır

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Namaz halinde olduğun müddetçe muktedir olan bir Sultanın kapısını çalmış olursun. Her kim bir padişahın evinin kapısını çok çalarsa sonunda o kapı yüzüne açılır.”

10 Haziran 2020 - 11:41 - Güncelleme: 11 Haziran 2020 - 11:09

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Eğer namaz kılan kimse Allah'ın celalinin onu nasıl kapladığını bilseydi, asla secdeden kafasını kaldırmayı sevmezdi." (el-Hisal, 632/10).

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namaz kılan kimse kıbleye yönelince kendisinden başka ilah olmayan Rahman da ona yönelir." (Bihar, 82/219/37).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namaz kılan kimseye üç fayda ulaşır: Namaza durduğunda göklerin doruğundan başının tepesine kadar kendisine iyilik dökülür, ayağının altından göklerin doruğuna kadar melekler onu çepeçevre sarar. Ve bir melek şöyle nida eder: Ey namaz kılan kimse! Eğer kiminle münacaat ettiğini bilecek olsaydın asla münacaatını kesmezdin." (Sevab'ul A'mal, 57/3).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namaz kılan kimsenin üç nasibi vardır: Melekler, ayağının altından göklere doğru onu çepeçevre sarar, başından aşağı iyilik kaplar ve bir melek sağ ve solunda karar kılar. Allah Tebarek ve Teala'dan yüz çevirince ona şöyle buyurur: 'Benden daha başka birine mi yöneldin ey insan oğlu?!' Eğer namaz kılan kimse kiminle münacaat ettiğini bilecek olsaydı asla onu kesip atmazdı. (el-Mehasin, 1/122/131).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her mü'min namaza durunca kendisinden Arş'a kadar üzerine iyilik dökülür ve kendisine tayin edilen melek şöyle seslenir: Ey Ademoğlu! Eğer namazdan ne nasipler edindiğini ve kiminle münacaatta bulunduğunu bilecek olsaydın asla yorulmaz ve yüz çevirmezdin." (Bihar, 82/234/58).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Namaz halinde olduğun müddetçe muktedir olan bir Sultanın kapısını çalmış olursun. Her kim bir padişahın evinin kapısını çok çalarsa sonunda o kapı yüzüne açılır." (Mekarim'ul Ahlak, 2/366/2661).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsan namaza durunca Allah'ın rahmetinin onu çepeçevre sardığını gören İblis kıskançlık içinde ona bakar." (el-Hisal, 632/10).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsan namazda olduğu zaman, bedeni, elbisesi ve etrafında olan her şey tesbih eder." (İlel'uş Şerayi', 336/2).

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namazın dört bin kapısı (hükmü ve meselesi) vardır." (Uyun-u Ahbar'ir-Rıza (a.s), 1/255/7).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namazın, senin riayet etmediğin dört bin haddi ve şartı vardır." (Bihar, 84/250/45).

İmam Sâdık (a.s), Hammad b. İsa'ya şöyle buyurmuştur: "Ey Hammad! Güzel namaz kılabiliyor musun? O halde kalk ve namaz kıl."

Hammad şöyle dedi: "İmam'ın (a.s) karşısında kıbleye durdum, namaza başladım, rükû ve secdesini yerine getirdim."

İmam (a.s) şöyle buyurdu: "Ey Hammad! Güzel namaz kılmıyorsun. İnsanın altmış, yetmiş yıl ömür sürdüğü halde kâmil şartlarıyla bir namaz kılmaması ne de çirkindir." (el-Fakih, 1/300/915). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1175 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te Oynanan Halk Oyunları
Kilis'te Oynanan Halk Oyunları
Altın Fiyatları (8 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları (8 Temmuz 2020)