O kimseye şefaat yoktur

O kimseye şefaat yoktur

Resûlullah (s.a.a), İmam Ali'ye (a.s) yaptığı tavsiyesinde şöyle buyurmuştur: “Her kim özür dileyen birinin özrünü, makbul olsun veya olmasın kabul etmezse şefaatime nail olamaz.”

24 Eylül 2020 - 10:37

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanların özrünü kabul et ki kardeşliklerinden nasiplenesin ve onları güler bir yüzle karşıla ki kinlerini öldüresin."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanların en akıllısı, onların özrünü en çok kabul eden kimsedir."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim kardeşi yanına gelip makbul olsun veya olmasın kendisinden özür dilerse özrünü kabul etmelidir. Eğer özrünü kabul etmezse Kevser'in başında yanıma gelemez."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim kardeşi kendisinden özür diler de özrünü kabul etmezse haraç yiyen kimse gibi bir günaha girmiş olur."

Resûlullah (s.a.a), Ali'ye (a.s) yaptığı tavsiyesinde şöyle buyurmuştur: "Her kim özür dileyen birinin özrünü makbul olsun veya olmasın kabul etmezse şefaatime nail olamaz."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanlardan aklı en nakıs olan kimse, elinin altındakilere zulmeden ve kendisinden özür dileyen kimseyi bağışlamayan kimsedir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "En büyük günah özrü kabul etmekten sakınmaktır."

İmam Zeyn'ul Abidin (a.s), bir duasında şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Huzurumda zulmedildiği halde benim kendisine yardım edemediğim mazlumdan ve bana kötülük edip özür dilediği halde özrünü kabul etmediğim kimseden dolayı Senden özür dilerim."

Kur'an'da şöyle buyurulur:

"Onlardan birine ölüm gelince, 'Rabbim! Beni geri çevir, belki, yapmadan bıraktığımı tamamlar, iyi iş işlerim' der. Hayır; bu söylediği sadece kendi lafıdır. Tekrar diriltilecekleri güne kadar arkalarında geriye dönmekten onları alıkoyan bir engel vardır."

"Suçluları Rablerinin huzurunda, başları öne eğilmiş olarak, 'Rabbimiz! Gördük, dinledik, artık bizi dünyaya geri çevir de iyi iş işleyelim; doğrusu kesin olarak inandık' derlerken bir görsen!"

"O gün zalimlere, özür beyan etmeleri fayda vermez. Lanet onlaradır. Yurdun kötüsü de onlaradır."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "En kötü özür; ölüm geldiği an dilenilen özürdür."

İmam Sâdık (a.s), "Özür dilemeleri için kendileri izin verilmez" ayeti hakkında şöyle buyurmuştur: "Allah, kul özür dilediği halde kendisine özür dileme iznini vermemekten çok daha yüce, büyük ve adildir. Allah aksine çok aradığı halde (bu kimseye) bir özür bulamamıştır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gözlerin korkudan dikildiği, her tarafın karardığı, şefaat edecek bir şefaatçinin, faydası dokunacak, himaye edecek bir dostun ve kabul edilebilecek bir özrün olmadığı bir günden sakın." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 442 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SARS-CoV-2'nin Bulaşmasını Engelleyen İlaç Geliştirildi
SARS-CoV-2'nin Bulaşmasını Engelleyen İlaç Geliştirildi
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi