O müjdeyi kimse bilmez

O müjdeyi kimse bilmez

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Gece namazı dışında kulun yaptığı her iyiliğin Kur’an'da sevabı zikredilmiştir. Gece namazı Allah nezdinde çok önemli olduğu için sevabını belli etmemiştir ve şöyle buyurmuştur: Yanlarını yataklarından uzaklaştırırlar (kalkarlar)... Yaptıklarına karşılık onlar için saklanan müjdeyi kimse bilmez.”

29 Haziran 2020 - 09:37 - Güncelleme: 30 Haziran 2020 - 10:29

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kul, gece karanlığında Efendisiyle halvet eder, O'nunla münacatta bulunursa; Allah, kalbini nurani kılar. Sonra meleklerine şöyle der: Ey meleklerim! Kuluma bakın ki gece karanlığında bâtıl ehlinin boş şeylerle oyalandığı ve gafillerin uyuduğu bir sırada Benimle halvet etmiştir. Şahit olun ki, Ben de onu bağışladım." (Emali es-Saduk, 230/9).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kadın veya erkek her kul gece namazıyla nasiplenir, ihlas üzere Aziz ve Celil olan Allah için kalkar, tam bir abdest alır, doğru bir niyet, temiz bir kalp, huşû içinde bir beden ve ağlayan bir gözle Allah için namaz kılarsa; saygısını Allah Tebarek ve Teala'dan başka hiç kimsenin bilmediği meleklerden dokuz safı arkasında karar kılar. Her safının bir ucu doğuya ve diğer bir ucu ise batıya uzanır. Namazı bitince de o melekler sayısınca kendisi için derece ve makam yazılır." (a.g.e., 64/2).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah Teâlâ, meleklere karşı üç kişinin varlığıyla övünür. Yalnız başına geceleyin namaz kılan, secdeye kapanan ve secde halinde uyuyan kimseyle… Allah onun hakkında şöyle buyurur: Kuluma bakınız ki, ruhu Benim nezdimde, bedeni ise Benim için secde halindedir." (Bihar, 84/259/57).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah, kıyamet günü üç kimsenin yüzüne güler: Yatağında eşinin yanında uyuduğu onu sevdiği halde, kalkıp abdest alıp, camiye giden, namaz kılan ve Rabbiyle münacaatta bulunan kimseye." (el-İhtisas, 188).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Üç kimseyi Allah sever, yüzlerine güler ve varlıklarına sevinir: Allah düşmanlarından bir grupla karşılaştığında Allah yolunda öldürülünceye veya Allah'ın kendisini galip kılıp ya da şerlerinden koruyuncaya kadar savaşan kimseyi… Allah şöyle buyurur: 'Kuluma bakın ki nasıl da Benim için nefsini feda etti.' Güzel bir eşi olan, sıcak ve yumuşak yatağında uyuyan ama geceyarısı uykudan kalkıp, şehveti terk eden, Beni hatırlayan, Benimle münacaatta bulunan kimseyi… Oysa o yatağında uyuyabilirdi. Ve bir de yolculukta yoldaşları gece geç vakitlere kadar lakırdı eden, yorulunca da uyuyan ama kendisi kolaylıkta ve zorlukta seher vakti ibadet için kalkan kimseyi…" (Durr'ul Mensur, 2/383).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gece namazı dışında kulun yaptığı her iyiliğin Kur'an'da sevabı zikredilmiştir. Gece namazı Allah nezdinde çok önemli olduğu için sevabını belli etmemiştir ve şöyle buyurmuştur: Yanlarını yataklarından uzaklaştırırlar (kalkarlar)... Yaptıklarına karşılık onlar için saklanan müjdeyi kimse bilmez." (Bihar, 8/126/27). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1245 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AB Heyeti Kilis’e Geldi
AB Heyeti Kilis’e Geldi
Kilis'te Soba İki Can Aldı
Kilis'te Soba İki Can Aldı