Ölüme hazırlanmayan kimseye şaşarım

Ölüme hazırlanmayan kimseye şaşarım

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her gün nefsinden ve ömründen azaldığını gördüğü halde ölüme hazırlanmayan kimseye; fani diyarı bayındır kılan ve beka yurdunu terk eden kimseye şaşarım.”

07 Eylül 2020 - 10:09 - Güncelleme: 08 Eylül 2020 - 10:31

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kendini beğenmişlik yolunu, kendini tanımakla kapat."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kudretin olduğu için kendini beğenmen artıp, yücelik ve bencillik duygusuna kapılınca Allah'ın mülkünün büyüklüğüne ve kendinden bir güce sahip olmadığın şeylerdeki kudretine bak. Şüphesiz bu isyanını yumuşatır, sertliğini engeller ve aklından uzaklaşan şeyleri sana geri teslim eder."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Âdemoğluna ne olmuş da kendini beğeniyor. Başlangıcı kokmuş bir nutfe, sonu aşağılık bir leş, ortasında ise necaset taşır."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Eğer sırattan geçmek hak ise o halde kendini beğenmişlik de niye?"

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sebepsiz ulaştığın bir halet veya hiçbir üstünlük olmaksızın elde ettiğin bir mertebeyle övünme! Şüphesiz tesadüfün bina ettiği şeyi istihkak yok eder."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Bir gün Davud (a.s) geceyi Zebur okumakla geçirdi ve ibadetinden dolayı kendini beğendi. Bunun üzerine bir kurbağa şöyle seslendi: Ey Davud! Sen bir gece ibadetle sabahladığın için gurura kapıldın. Benim kırk yıldır, bu kayanın altında dilim Allah-u Teâla'yı zikretmekten kurumadı."

İmam Ali (a.s), mü'minin sıfatı hakkında şöyle buyurmuştur: "Onun görüşünde her iş kendi işinden daha halistir ve her nefis kendi nefsinden daha salihtir."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Başkalarına üstünlük tanımayan kimse, kendi görüşünü beğenen kimsedir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Afiyete eriştiğinde kendini beğenen, musibete uğradığında ise ümitsiz olan kimselerden olma!"

İmam Seccad (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zarar verici yiyecekten sakındığı halde daha zararlı günahından sakınmayan kimseye şaşarım."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kendisinden kaçan yoksulluğa doğru koşan cimriye şaşarım! Talep ettiği zenginlik elinden çıkıp gider; dünyada fakirler gibi yaşar; ahirette zenginler gibi hesaba çekilir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dün bir nutfe olan ve yarın da bir leş olacak olan kibirli insana şaşarım."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın yaratışını gördüğü halde Allah'ın varlığında şek eden kimseye şaşarım."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ölüleri gördüğü halde ölümü unutan kimseye şaşarım."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Bu dünya hayatını gördüğü halde o dünya hayatını (ahireti) inkâr eden kimseye şaşarım."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Fani diyarı bayındır kılan ve beka yurdunu terk eden kimseye şaşarım."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her gün nefsinden ve ömründen azaldığını gördüğü halde ölüme hazırlanmayan kimseye şaşarım." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 481 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu