’Ölümü bekleyen, hayırlı işlere koşar’
Reklam

'Ölümü bekleyen, hayırlı işlere koşar'

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “İman, dört esas üzerinde durur: Sabır, yakîn, adalet ve cihad. Sabır da dört çeşit üzeredir: Şevk, korku, zühd ve bekleyiş. Cennete şevk duyan, şehvetlerden uzak durur; cehennemden korkan, haramlardan sakınır; dünyada zahid olan, musibetleri hafif görür; ölümü bekleyen, hayırlı işlere koşar.”

02 Mayıs 2020 - 11:11 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 10:54

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kendini zorluklara karşı sabretmeye alıştır. Çünkü hak yolunda sabretmeye alışmak güzel bir huydur." (Nehc'ul Belağa, 31. mektup; Şerh-u Nehc'il Belağa-i İbn-i Ebi'l-Hadid, 16/64).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Tatsız olaylar karşısında kendini sabretmeye alıştır. Zira sabır güzel bir huydur." (Bihar, 77/200/1).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Tatsız olaylar karşısında kendini sabretmeye zorlamak kalbi sağlam kılar." (a. g. e. s. 207/1).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "En iyi sabır kendini sabretmeye zorlamaktır." (Gurer'ul Hikem, 2897; el-Hadis, 10128. Bölüm).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sabrın dört kolu vardır: Şevk, korku, zühd ve bekleyiş. Her kim cennete şevk ve iştiyak duyarsa, şehvetten el çeker; her kim ateşten korkarsa kendini haramdan korur. Her kim de dünyaya itinasız (zahid) olursa sıkıntılarını görmezlikten gelir ve her kim de ölümü beklerse hayırlı işler için çalışır." (Kenz'ul Ummal, 1389).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İman, dört esas üzerinde durur: Sabır, yakîn, adalet ve cihad. Sabır da dört çeşit üzeredir: Şevk, korku, zühd ve bekleyiş. Cennete şevk duyan, şehvetlerden uzak durur; cehennemden korkan, haramlardan sakınır; dünyada zahid olan, musibetleri hafif görür; ölümü bekleyen, hayırlı işlere koşar." (Nehc'ul Belağa, 31. Hikmet).

Kur'an'da şöyle buyurulur:

"Calut ve ordusuna karşı çıktıklarında, 'Rabbimiz! Bize sabır ver, sebatımızı artır, küfreden topluluğa karşı bize yardım et' dediler." (Bakara, 250).

"Rabbimizin ayetleri gelince, onlara inanmamızdan ötürü bizden öç alıyorsun. Rabbimiz! Bize sabır ver ve canımızı müslüman olarak al" dediler." (A'raf, 126).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah tarafından yardım ihtiyaç ölçüsünce iner. Allah tarafından sabır ise belalar miktarınca iner." (et-Terğib ve't-Terhib, 3/64/13).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sabır musibetler ölçüsünce bağışlanır." (Nehc'ul Belağa, 144. Hikmet).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah, kalplerinizi ve kalplerimizi hakka yöneltsin. Bizlere ve sizlere sabır ilham etsin." (a. g. e. 173. Hutbe). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1139 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onsuz Bir Bayram
Onsuz Bir Bayram
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı