"Ömrüm boyunca O’na hizmet ederdim"

"Ömrüm boyunca O'na hizmet ederdim"

İmam Ca'fer es-Sâdık'a (aleyhisselam), "Kaim (aleyhisselam) dünyaya geldi mi?" diye sorduklarında şöyle buyurdu: "Hayır ama eğer O'nun zamanında yaşasaydım ömrüm boyunca O'na hizmet ederdim”

17 Mart 2018 - 09:47 - Güncelleme: 19 Mart 2018 - 10:14

Abdurrahman bin Kesir’den rivayetle;

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) Allah Azze ve Celle’nin, “Allahın emri geldi, öyleyse acele etmeyin” (Nahl, 1) ayeti hakkında şöyle buyurdu: "Bu, bizim Kaim’imiz ile ilgilidir. Allah Azze ve Celle emretti ki: 'Acele etme, ta ki (Allah) seni üç ordu ile onaylasın: Melekler, mü'minler ve korku.' O'nun kıyamı tıpkı Resûlullah’ın kıyamı gibidir. İşte Allah Azze ve Celle, 'Tıpkı Rabbinin seni evinden hak ile çıkardığı gibi. Ve şüphesiz mü'minlerden bir grup (bundan) hoşlanmayacaklardır' (Enfal, 5) buyuruyor."

Ali bin Ebu Hamza’dan rivayetle; İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kaim (a.s.) zuhur ettiğinde Bedir’deki meleklerle nazil olacaktır. Onlar beş bin adettirler. Onların üçte biri gri atlara, üçte biri siyah beyaz atlara, üçte biri ise (huvv) atlara binecekler." Arz ettim ki: "Huvv nedir?" Buyurdu ki: "Kızıl atlardır."

 İbn-i Ebu Hamza’dan rivayetle; İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kaim kıyam ettiği zaman gökten harp kılıçları inecek. Her kılıca, şahsın ve babasının isimleri yazılmış olacak." Hallad bin Saffar’dan rivayetle; İmam Ca'fer es-Sâdık'a (aleyhisselam), "Kaim (aleyhisselam) dünyaya geldi mi?" diye sorduklarında şöyle buyurdu: "Hayır ama eğer O'nun zamanında yaşasaydım ömrüm boyunca O'na hizmet ederdim.” Rahman’ın halifesi, bütün dinlere karşı muzaffer, insanlara ve cinlere karşı kendisine yardım olunan, ilim ve beyan ile mahsus olan, Kur’an'ın ve Furkan’ın ilimlerini hıfzeden, tenzili ve teveli, muhkem ile müteşabihi, husus ile umumu, zahir ile bâtını ve Kur’an'ın sair manalarını, tefsirlerini, ilminin dakikliğini, sırlarının derinliğini ve Allah'ın Kur’an'daki yüce isimlerini bilendir. O nedenle, İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) O'nun hakkında şöyle buyurmuştur: “Doğrusu ben, eğer O'nun zamanında yaşasaydım, ömrüm boyunca O'na hizmet ederdim.” Abdullah bin Abbas’dan rivayetle; Resûlullah (sallallahu aleyhi ve alih), babam Abbas’a şöyle buyurdu: “Ey Abbas! Senin evlatlarından dolayı Benim neslime belalar yağacak. Ve Benim neslimden dolayı senin evlatlarına eyvahlar olsun!" Dedi ki: "Ey Allah'ın Resûlü! Kadınlardan çekineyim mi?" (Nesli kesik olayım mı?) Allah Resûlü buyurdu ki: "Doğrusu Allah Azze ve Celle’nin ilmi geçmiştir ve işler O'nun elindedir. Sonunda emir, Benim evlatlarımda olacaktır.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 913 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor