Onu cennet odalarına yerleştirir

Onu cennet odalarına yerleştirir

İmam Seccad (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hüseyin'in (a.s) öldürülüşü için ağlayan her mü'minin gözyaşları yanaklarına dökülürse Allah bu sebeple onu cennet odalarına yerleştirir ve uzun bir müddet orada kalır."

25 Ocak 2021 - 11:06 - Güncelleme: 26 Ocak 2021 - 10:55

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ey İbn-i Şebib! Eğer bir şeye ağlamak istiyorsan Hüseyin b. Ali b. Ebi Tâlib (a.s) için ağla. Zira bir koçu kestikleri gibi Hüseyin'in (a.s) başını kestiler ve onun ailesinden yeryüzünde eşleri olmayan on sekiz kişiyi öldürdüler."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kıyamet günü Allah'ın kendisini kerametine özgü kıldığı ve Hüseyin (a.s) ile Muhammed'in (s.a.a) Ehl-i Beyt'inin hürmetinin çiğnenmesi karşısında ağlayan gözler dışında bütün gözler ağlar ve hiçbir göz uyumaz."

İmam Sâdık (a.s) namazdan sonraki bir münacatında şöyle buyurmuştur: "Ey bizi kerametine özgü kılan ve bize şefaat vaad eden kimse! Beni, kardeşlerimi ve babam Hüseyin b. Ali'nin (a.s) kabrini ziyaret edenleri bağışla. Ey Allah'ım! Düşmanlarımız bunların ziyarete gitmesini kınadılar ama bu kınamalar onları kalkmaktan ve bize doğru gelmekten alıkoymadı. O halde bu güneşten yanmış yüzleri, babam Ebi Abdillah'ın toprağına sürülen yanakları, bizlere acıdığından dolayı yaş boşalan bu gözleri, musibetimizin gamında tahammülsüzlük gösteren ve yanan bu yürekleri, bizler için yapılan bu feryat ve figanları rahmetine mazhar kıl. Ey Allah'ım! Ben bu canları ve bedenleri Sana ısmarlıyorum. Susuzluk günü, onları Kevser havuzundan suvar."

İmam Seccad (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hüseyin'in (a.s) öldürülüşü için ağlayan her mü'minin gözyaşları yanaklarına dökülürse Allah bu sebeple onu cennet odalarına yerleştirir ve uzun bir müddet orada kalır."

İmam Sâdık (a.s), Cafer b. Affan Tai'ye şöyle buyurmuştur: "Hüseyin (a.s) hakkında güzel şiirler söylediğini işittim."

O, "Evet" diye arz etti. Cafer, İmam Sâdık (a.s) ve etrafındakiler için bir şiir okudu ve bu sebeple yüzüne ve sakalına gözyaşları döküldü."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim Hüseyin (a.s) hakkında, bir beyitlik şiir okur, kendisi ağlar ve on kişiyi ağlatırsa ona ve o on kişiye cennet vardır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hicran, aşkın cezasıdır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Nice aşk ağacı bir anlık bakıştan dikilmiştir."

İmam Sâdık (a.s) aşk hakkında sorulunca şöyle buyurmuştur: "Kalpler Allah'ı hatırlamaktan boşalır. Neticede Allah onlara kendisinden başkalarının sevgisini tattırır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim bir şeye âşık olursa o şey gözlerini körleştirir ve kalbini hasta eder. Artık sağlıksız bir gözle bakmakta ve iyi duymayan bir kulakla işitmektedir. Hevesle aklını çelmiş; dünya kalbini öldürmüştür."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Eğer heva ve hevesine uyarsan seni kör ve sağır kılar. Dönüş yerini ve kıyamet gününü bozar."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Heva ve heves körlüğün ortağıdır." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 573 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasan Hüseyin Dede Hakk’a Yürüdü
Hasan Hüseyin Dede Hakk’a Yürüdü
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak