Osmanlı Macununun tadına hiç baktınız mı?

Osmanlı Macununun tadına hiç baktınız mı?

Kültürel miraslarımızdan biriside yadigar şekerlemeler ve daha sonra da seyyar tezgahlarda satılan Osmanlı Macunudur. Eğer Osmanlı Macununu hala tadmadı iseniz...

13 Ekim 2017 - 18:15 - Güncelleme: 16 Ekim 2017 - 09:21

Asırlar boyunca  3 kıtaya hüküm sürmüş Atalarımız kültürel miraslardan acısından da önemli yere sahip.

Bu kültürel miraslardan biriside  yadigar şekerlemeler ve daha sonra da seyyar tezgahlarda satılan Osmanlı Macunu.

Macun kelimesi köken olarak Arapçadaki “acn” kelimesinin Türkçeye uyarlanmış halidir. Türkçede “yoğurmak, kıvama getirmek” anlamına gelir. Osmanlı macununun tarihçesi ile ilgili değişik rivayetler vardır. Ama hepsinin ortak yanı, ilk olarak şifa amaçlı yapıldığıdır. 

Yapıldığı ilk tarihten bu yana hala sahip olduğu özel yerini koruyor

Kendi gibi satışı da son derece geleneksel ve görsel bir şölen adeta. Genelde sokakta seyyar satıcıların önünde kendine has sunuş şekli olan tablalarda görürüz hep.

Macun tablasının bakır işlemesi, satış yapan ustaların yöresel kıyafeti, macunu çubuğa sarışındaki ustalığı, tavrı ve hali bu macunu  lezzeti haricinde cazibe merkezi haline getiren başka etkenlerdir. Çocuklar bayılsa da yetişkinlerin de kesinlikle lezzetine asla hayır diyemediği güzel Osmanlı Macunumuz...

Eğer Osmanlı Macununu hala tadmadı iseniz... 

Özellikle Ramazan ayında çok fazla rağbet gösterilir bu tatlımıza. Ramazan eğlencesinin olduğu yerde emin olun ki bir ya da daha fazla macuncu mevcuttur.

Özellikle İstanbul'un Sultanahmet ve Eminönü semtlerinde bu lezzetleri görebilirsiniz. 

Benden söylemesi; Eyüp Sultan Camii çevresindeki küçük otantik satış merkezlerinde her mevsim Osmanlı Macununa rastlamak mümkün.

Eğer hala tadına bakmayanlarınız varsa; İstanbul'un manevi sahibi Eyüp Sultan Hazretlerini ilk ziyarete gittiğinizde Osmanlı Macununun tadına bakın.

Afiyet olsun. 

Bu haber 4670 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Aysel Masmanacı Beşoğlu:
Aysel Masmanacı Beşoğlu: "Kilis Yeşil ve Siyahtır"