Porselen Diş Hakkında Merak Edilenler
Reklam

Porselen Diş Hakkında Merak Edilenler

Porselen Diş Tedavisi Hakkında Merak Edilenler ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

28 Mart 2017 - 13:19

Porselen Diş Hakkında Merak Edilenler

 

Porselen diş konusuna geçmeden önce protez hakkında bilgi vermek doğru olacaktır. Halk arasında takma ya da kaplama diş olarak adlandırılan bu protezler çeşitli sebeplerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine kişinin fonksiyonlarını geri kazandırabilmesi için yapılacak olan yapay dişlerdir. Ağız içerisindeki ağır hasara uğramış çürük dişler dolgu yapılamayacak duruma getirmişse ana dişi kurtarmak maksadıyla porselen kaplama etkin uygulamalardan birisidir.

Protez uygulamalarında amaç kişinin yüz hatları ile uyumlu, diş fonksiyonlarını doğala en yakın şeklinde yerine getirebilecek yapay dişler yapılmasıdır.

Porselen Diş Kaplama İçin Kimler Uygundur?

  • Herhangi bir sebeple diş ya da dişlerini kaybetmiş olanlar
  • Ortodonti tedavisine katılmak istemeyen
  • Renklenmiş, kırık veya şekli değişmiş ve 18 yaşından büyük herkes için uygulanabilir.

Zirkonyum Porselen Nedir?

Bu porselen türü alt yapı itibarı ile metal yerine beyaz renge sahip zirkonyum alaşım kullanılan protez türüdür.  Zirkonyum kaplamaların kendine has avantajları vardır. Örneğin zirkonyum kaplama doğal dişe oldukça yakın estetik görünüme sahiptir. Ayrıca metal destekli kaplamalara göre daha estetik ve ışığı yansıtırlar. Beyaz renkli alaşım kullanıldığı için diş eti hizasında koyu renkli hat oluşturmayacaktır. Zirkonyum insan vücudu ile yüzde yüz uyumlu olmakla beraber alerjik herhangi bir reaksiyon göstermez.

Full Porselen Kaplamalar Nasıldır?

 Bunlar güçlendirilmiş porselen yapıdırlar. Tıpkı isminden de anlaşılacağı üzere alt yapısında metal veya herhangi başka bir madde kullanılmaz. Totalde bakıldığında diğer porselen kaplamalara göre daha maliyetlidir. Ancak doğal dişe en yakın görüntüyü de yine bu porselen tipi ile kavuşulabilir.

Lamine Kaplama Nedir?

Bu kaplamaya yaprak porselen de denilmektedir. Genellikle ön dişlerde estetik sorunları olanlarda, porselenden hazırlanan tabakanın ön dişlere yapıştırılması ile geliştirilen bir estetik uygulamadır. Porselenden yapılmış olan bu kaplamalar yarı geçirgen ve ince bir yapıdadır. Kişinin mevcut dişi üzerine kusursuz bir uyum ile özenle hazırlanıp yerleştirilmektedirler. Dişe zarar verme durumu diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırıldığından neredeyse sıfırdır. Oldukça ince bir yapıda olmaları ve metal içeriğe sahip olmamaları sebebiyle estetik manada oldukça başarılı olmaktadır.

Porselen Diş Kaplamaların Ömrü Ne Kadar?

Diğer uygulamalarda olduğu gibi porselen diş kaplamaların da bir ömrü vardır. Yapılacak olan porselen diş kaplamalar ortalama 10 sene kadar problemsiz bir şekilde kullanılabilir. Fakat porselende kullanım ömrünü ağıza yapılacak özenli bir bakım ile uzatmak da mümkündür.

Eskimiş olan porselen kaplamalar ağızda olumsuz durumlar oluşturur. Örneğin diş eti çekilmesi, ağız kokusu ve neticede diş kayıplarına kadar gidecek bir süreçle karşılaşılır. Bu sebepten ötürü eskimiş olan protezler mutlaka değiştirilmelidirler.

Porselen diş Kaplamalarda Bakım Nasıldır?

Pek çok nedene bağlı olarak hastalar köprü, kaplama gibi diş protezlerini tercih etmektedirler. Protez kullanımı demek ağız ve diş bakımına fazla dikkat edilmesine gerek yoktur anlamına gelmez. Genel bir görüş olarak halk arasında protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacının olmadığı gibi bir görüş hakim. Ancak bu doğru ve gerçekçi bir bakış açısı değildir. Protez üzerindeki dişin mine tabakasından daha tutucu olduğu unutulmamalıdır. Bu da protez yüzeyinde daha fazla plak oluşumu görüleceği anlamına geliyor.  Oysa düzenli ve titiz bir şekilde temizlenen protezlerin ömrü daha uzun oluyor. Bu da daha konforlu bir kullanım sunuyor.

Sabit Protezlerde Bakım Nasıl Olmalıdır?

Temizlikte özellikle kron bitimi ile diş eti arasında kalan bölgeye dikkatle yaklaşılmalıdır, iyi temizlenmelidir. Aksi halde bu bölgede oluşacak bakteriler çoğalacaktır ve çürüklerle beraber diş eti hastalıklarına neden olacaktır. Kişide sabit protez var ise mutlaka günde iki kez dişlerini fırçalamalıdırlar. Ayrıca gargara, diş ipi ve ara yüz fırçası gibi işlemler uygulanmalıdır. Hastada köprü protezi söz konusu ise köprü görevi gören protezin altı iyi bir şekilde temizlenmelidir. Yoksa köprü ayağında bulunan dişlerde diş eti çekilmesi ortaya çıkabilir.
Kaynak : https://www.meltemdis.com/porselen-dis-tedavisi-ve-fiyatlari

Bu haber 4066 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı