Prof. Dr. Haydar Baş’tan Kadir Gecesi Mesajı

Prof. Dr. Haydar Baş'tan Kadir Gecesi Mesajı

Bu gece idrak edeceğimiz mübarek Kadir Gecesi münasebetiyle yayımladığı mesajda, tüm Müslümanların kandilini tebrik eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Kelime-i Tevhid ile Allah'ın güzel isimleri ile onu zikredelim, analım. Kur'an okuyarak ve namaz kılarak bu gecemizi ihya edelim; böylece gönüllerimiz yeşersin, ihya olsun" dedi.

31 Mayıs 2019 - 12:24 - Güncelleme: 31 Mayıs 2019 - 13:50

Tüm Müslümanların bu gece idrak edeceği Kadir Gecesi münasebetiyle Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yazılı bir mesaj yayınladı.

Mesajında, "Allah (c.c.) tarafından bin aydan daha hayırlı olduğu beyan edilen mübarek Kadir Gecesini idrak ediyoruz" diyen Prof. Dr. Baş şunları kaydetti:

"Kadir gecesinin milletimize, bütün İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, dua ediyor ve tüm Müslümanların kandilini tebrik ediyorum. Cenab-ı Hakk (c.c.) katında mukaddes ve seçilmiş zaman ve mekânlar vardır. Şüphesiz bunlardan biri ve en büyüğü Kadir Gecesi'dir. Kuran-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına indirilmesinin tamamlandığı ve Peygamber Efendimize vahyedilmeye başlandığı gece, Ramazan ayı içerisindeki Kadir Gecesi'dir. Cebrail (as) Peygamberimize (s.a.v.) ilk vahyi bu gece getirmiştir. Alak Suresi'nin "İkra! Oku" emriyle başlayan ilk beş ayeti bu gecede inmiştir.

Bin aydan hayırlı bir gece…

Kuran-ı Kerim'in inmeye başladığı Kadir Gecesi'nin vakti tam belli olmamakla beraber, Ramazan ayının son on günü içinde saklıdır. Bin aydan hayırlı olduğu ayetle sabit olan bu gece, insan ömrü hesap edildiğinde 83 yıla karşılık gelmektedir. Bir gecede elde edilecek sevap, bir ömür boyu yapılan ibadetlerin sevabına karşılık gelecek olan mübarek bir gecedir Kadir Gecesi. Hz. Peygamber bu gecede yapılacak ibadetle ilgili olarak; "Her kim inanarak ve sevabını yalnız Cenab-ı Hakk'tan (c.c.) umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse, geçmiş günahları affolunur" buyurmuştur. Onun ümmeti ve Ehl-i Beyti'nin sevenleri olarak biz Türk milleti de, bu dikkat ve hassasiyet içerisinde bu günleri idrak etmeliyiz.

Af kapıları açık

Bu mübarek gece ve günlerde öncelikle Cenab-ı Hakk'tan af dilemeliyiz. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.) "Ben günde yetmiş defa istiğfar ediyorum. Sahabem, siz de istiğfar ediniz" buyurmaktadır. Hz. Peygamber, Kadir Gecesi'ne kavuşan müminin "Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet" diye dua etmesini tavsiye etmiştir. Allah'ın ve meleklerinin salâvat getirecek kadar kıymet verdiği Resulullah (s.a.v.) Efendimize ve âline, biz de çokça salâvat getirmeliyiz. Aynı şekilde bu gece, Yüce Allah'ı çokça anmalıyız. Kelime-i Tevhid ile Allah'ın güzel isimleri ile onu zikredelim, analım. Kur'an okuyarak ve namaz kılarak bu gecemizi ihya edelim; böylece gönüllerimiz yeşersin, ihya olsun.

 

Bu mübarek gecede İslam dünyasında yaşanan kaos, ayrışma ve çatışmaları gözümüzün önüne getirerek, ahir zaman fitnelerinden korunmak hususunda Cenab-ı Hakk'tan kudret, basiret ve istikamet niyaz etmeliyiz. Allah, bu şuur ve idrak ile Kadir Gecesi'nin faziletinden istifade etmeyi hepimize ve İslam âlemine nasip eylesin, gecemizi mübarek kılsın!"

YENİ MESAJ/TRABZON

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 5718 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rektör Karacoşkun’un 15 Temmuz Mesajı
Rektör Karacoşkun’un 15 Temmuz Mesajı
Altın Fiyatları ( 13 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları ( 13 Temmuz 2020)