Prof. Dr. Uygur Tazebay: "Abdullah Sermest Dedem Nezaket Mektebi...

Prof. Dr. Uygur Tazebay: "Abdullah Sermest Dedem Nezaket Mektebi Açmak İsterdi"

Mustafa Çobanoğlu’nun hazırlayıp sunduğu KilisPostası YouTube Tv’de canlı olarak yayınlanan “Gurbetteki Kilisliler” programına konuk olan Prof. Dr. Uygur Tazebay önemli açıklamalarda bulundu.

07 Şubat 2021 - 19:43 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 - 10:57

Prof. Dr. Uygur Tazebay şu sıralar kitap yazmak ve okumakla meşgul olduğunu ifade ederek, “nevruz bizim için çok önemli bir bayramdır” dedi.

Tazebay, “Nevruz’daki kırmızı, sarı renkler; Osmanlıda sancaklarda kullanılmıştır. Atatürk, Ankara Keçiören’de nevruzu kutlamıştır. O zamanlar Azerbaycan Cumhurbaşkanı Atatürk’e mesaj gönderiyor, “Bayramın kutlu olsun” diyor. Onun için ben diyorum, nevruz öz be öz Türk’ün ve Osmanlı’nın renkleridir, bayramıdır” diye konuştu.

Milli mücadele yıllarında dedesi Abdullah Sermest efendinin çok büyük hizmetleri olduğunu anlatan Prof. Dr. Uygur Tazebay, Abdullah Sermest Efendinin Divanı’nı Latin alfabeye çevirerek okunması için çeşitli yerlere dağıttığını söyledi.

Tazebay ayrıca Abdullah Sermest Efendinin botanik ve sağlık üzerine yazılmış iki eserinin de kayıp olduğunu ve içeriği hakkında bilgi sahibi olunmadığını dile getirdi.

 

Dedesi Abdullah Sermest Efendinin “Nezaket Mektebi” kurmak istediğini anlatan Prof. Dr. Tazebay, “Şu sıralar sevgi yok, saygı yok, küçüklere sevgi yok, büyüklere saygı yok, tam aksini yapıyorlar. Şu anda bende Türkiye’de nezaket mektebinin, Adab-ı Muaşeret Mektebinin açılmasının zaruretine inanıyorum. Yargıtay’da bekleyen dosya sonuçlanınca Tekkeye Mütevelli olacağım inşallah. Tekkeyi gül bahçesine dönüştüreceğim. Allah bana ömür verirse orayı pırıl pırıl bir bahçe yapacağım” dedi.

Gençlere bol bol kitap okumalarını tavsiye den Prof. Dr. Uygur Tazebay, onları milliyetçi vatanını seven halkını seven öğrenciler olarak görmek istediğini de söyledi.

 

Gurbetteki Kilisliler Programının tekrarını aşağıdaki linkten tekrar izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=VSX-owDkw_Y

Bu haber 2243 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak
Kilisli Sporcular Dereceye Girdi
Kilisli Sporcular Dereceye Girdi