Rektör Karacoşkun TRT Çukurova Radyosuna Konuk Oldu

Rektör Karacoşkun TRT Çukurova Radyosuna Konuk Oldu

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, TRT Çukurova Radyosu‘nda “Bayram Gelenekleri”nin konu edildiği “Akdenizden Toroslara” adlı programa katılarak Kilis’in bayram geleneklerini anlattı.

27 Mayıs 2020 - 10:15

Gelenek göreneklerin yüzyıllardan bu yana kuşaktan kuşağa aktarılarak engin bir kültürel birikime sahip olan Kilis’in, bayram geleneklerinde de ön plana çıktığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Karacoşkun, bu kadim kültürün bir mirası olan bayram geleneklerinin günümüz Kilis’inde de yaşatılmaya devam edildiğinin altını çizdi. Bu bağlamda önce kabristanın, sonra hayattaki büyüklerin ziyaretiyle başlayan Kilis'e özgü bayramları tüm detaylarıyla dinleyicilerle paylaştı.

Rektör Karacoşkun konuşmasında Kilis'in özgün lezzetlerine de temas ederek, bayramda gelecek misafirler ve aile üyeleri için hazırlanan “Gerebiç ve Kâhke”, bayram yemeği olarak pişirilen kızartma, pilav, sulu yemekler, lebeniye gibi bir çok geleneksel lezzetlerden söz etti. Ayrıca bayram yeri ve oradaki ahşap salıncaklardan, rengarenk macunlardan, haytalyadan ve Kilis'e özgü daha nice geleneksel bayram lezzetleri ve adetlerinden söz ederek konuşmasını tamamladı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4669 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hicaz Ufuk Karacoşkun Vefat Etti
Hicaz Ufuk Karacoşkun Vefat Etti
Altın Fiyatları (26 Ekim 2020)
Altın Fiyatları (26 Ekim 2020)