’Rızkın Geciktiğinde Çok İstiğfar Et’

'Rızkın Geciktiğinde Çok İstiğfar Et'

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Rızkın ertelenip geciktiğinde çok istiğfar et. Şüphesiz aziz ve celil olan Allah şöyle buyurmuştur: Rabbinize istiğfar edin. Şüphesiz rabbiniz çok bağışlayıcıdır ve gökten üzerinize yağmur gönderir ve sizlere mal ve çocuklarla yardım eder.”

23 Ağustos 2019 - 11:44 - Güncelleme: 24 Ağustos 2019 - 16:43

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Rızık için endişelenme. Zira Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur: 'Yeryüzünde bulunan tüm canlıların rızkını Allah üstlenmiştir.' Hakeza şöyle buyurmuştur: 'Sizin rızkınız ve size vaad edilen her şey göklerdedir.' Hakeza şöyle buyurmuştur: Eğer Allah sana bir zorluk vermek isterse O'ndan başka hiç kimse onu def edemez. Eğer sana bir hayır vermek isterse şüphesiz O her şeye gücü yeter." (Mekarim'ul-Ahlak, 2/356).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Yarınki rızkının gamını yeme. Şüphesiz her yarın kendi rızkını getirir." (el-Bihar, 77/67/6).

Mirac hadisinde şöyle yer almıştır: "Ey Ahmed! Üç kula şaşarım. (…) Bir günlük sebze veya benzeri yiyeceği olduğu halde yarını dert eden kula." (a.g.e., s.22/6).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim rızkı için üzülürse kendisine günah yazılır." (Emali et-Tusi, 300/593).

İmam Kâzım (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim Allah'ı tanırsa rızkın ulaşmasında onu yavaş görmemeli, kaza ve kaderine kötümser olmamalıdır." (el-Bihar, 78/319/3).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Münezzeh olan Allah, 'Rızık vermede Beni yavaş gören kulum Beni gazaplandırmaktan ve yüzüne dünyadan bir kapı açmamdan korkmalıdır' diye buyurmuştur." (a.g.e. 81/195/52).

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah'ın, hakkında, 'Altında onlar için bir hazine vardı' diye buyurduğu hazinede şöyle yazılıydı: Her kim Allah'ı tanırsa kaza ve kaderine kötümser olmamalı ve rızık vermede O'nu yavaş saymamalıdır." (el-Kafi, 2/59/9).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah-u Teala her kime bir nimet verirse Allah'a hamd etmelidir. Her kimin de rızkı ertelenirse Allah'tan bağışlanma dilemelidir." (Uyun-u Ahbar'ir-Rıza (a.s), 2/46/171).

İmam Ali (a.s) Kumeyl'e yaptığı vasiyetinde şöyle buyurmuştur: "Rızkın ertelenip geciktiğinde, rızkının genişlemesi için Allah'tan mağfiret dile." (el-Bihar, 77/270/1).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Rızkın ertelenip geciktiğinde çok istiğfar et. Şüphesiz Allah şöyle buyurmuştur: 'Rabbinize istiğfar edin. Şüphesiz Rabbiniz çok bağışlayıcıdır ve gökten üzerinize yağmur gönderir ve sizlere mal ve çocuklarla yardım eder.' Yani dünyada (yardım eder). 'Sizlere cenneti takdir eder.' Yani ahirette takdir eder." (a.g.e., 78/201/29).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim rızkının ertelendiğini görürse çok tekbir getirmelidir. Kimin de hüznü ve gamı çok olursa, çok bağışlanma dilemelidir." (Kenz'ul-Ummal, 9325). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 482 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?
Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?
Hacılar Köyünde Karantina Uzatıldı
Hacılar Köyünde Karantina Uzatıldı