Selam Eve Bereket Yağdırır

Selam Eve Bereket Yağdırır

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Sizden biri eve girince selam versin. Zira selam o eve bereket yağdırır ve melekler onunla ünsiyet edinir.”

06 Ocak 2020 - 10:05 - Güncelleme: 07 Ocak 2020 - 09:57

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsanlardan Allah'a ve Resûlü'ne en yakın olan kimse ilk önce selam veren kimsedir." (Bihar, 76/12/50).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah'a en çok itaat edeniniz, selam vermek hususunda dostundan önce davranandır." (Kenz'ul Ummal, 25253).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İlk önce selam veren tekebbürden uzaktır." (a.g.e., 25265).

 

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Selamın yetmiş sevabı vardır ki altmış dokuz tanesi ilk önce selam verene, bir tanesi ise selamı alanadır." (Bihar, 76/11/46).

 

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her içeri giren insan bir şaşkınlık içindedir. O halde (söze) selam ile başlayın." (Gurer'ul Hikem, 7314).

 

Kur'an'da şöyle buyurulur: "... Evlere girdiğiniz zaman, birbirinize Allah katından bereket ve güzellik dileyerek selam verin." (Nur, 61).

 

İmam Bâkır (a.s), "Evlere girdiğiniz zaman birbirinize selam verin..." ayeti hakkında şöyle buyurmuştur: "İnsanın eve girince ev halkına selam vermesi ve ev halkının da kendisine karşılık vermesidir. O halde bu sizin kendi kendinizi selamlamanızdır." (Bihar, 76/5/16).

 

İmam Bâkır (a.s), şöyle buyurmuştur: "Sizden biri eve girince, evde biri olduğu takdirde onlara selam versin. Eğer kimse yoksa, 'Bizlere Rabbimizden selam olsun' desin. Zira Allah, 'Allah tarafından temizlik ve bereket dileği olarak…' buyurmuştur." (a.g.e., s. 3/3).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sizden biri eve girince selam versin. Zira selam o eve bereket yağdırır ve melekler onunla ünsiyet edinir." (a.g.e., s. 7/25).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Küçük büyüğe, bir kişi iki kişiye, az olan grup çok olan gruba, süvari olan yaya olana, geçen kimse durana ve duran kimse oturana selam versin." (Kenz'ul Ummal, 25321).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Beş şeyi hayatta olduğum müddetçe terk etmem. (…) Benden sonra sünnet olsun diye çocuklara selam vermeyi." (Bihar, 76/10/38).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Süvari olan yaya olana selam versin." (a.g.e., s.7/26).

 

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Küçük büyüğe, geçen kimse oturana ve az olan grup çok olan gruba selam versin." (el-Kafi, 2/646/1). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4734 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS TAVASI
KİLİS TAVASI
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı