Sırat’tan Sadece Onlar Geçebilir

Sırat'tan Sadece Onlar Geçebilir

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Ey Ali! Kıyamet günü olunca ben, sen ve Cebrail, Sırat üzerinde otururuz. Sırat’tan sadece senin velayet dosyanı taşıyan kimseler geçebilir.”

02 Haziran 2020 - 09:02 - Güncelleme: 03 Haziran 2020 - 10:27

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Cehennem üzerinde kıldan daha ince ve kılıçtan daha keskin köprü vardır." (Kenz'ul Ummal, 39036).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sırat üzerinde ayağı en sabit olanınız Ehl-i Beyt'imi en çok seveninizdir." (Fezail'uş Şia, 48/3).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ey Ali! Kıyamet günü olunca ben, sen ve Cebrail, Sırat  üzerinde otururuz. Sırat'tan sadece senin velayet dosyanı taşıyan kimseler geçebilir." (Bihar, 8/70/19).

Resûlullah (s.a.a), Ali'ye (a.s) şöyle buyurmuştur: "Senin sevginin kalbinde yer ettiği her müminin ayağı Sırat üzerinde sabitleşir ve Allah sana olan muhabbeti sebebiyle onu cennete götürür." (Fezail'uş Şia, 48/4).

Kur'an'da, "Doğrusu Rabbin (hep) gözetlemededir" (Fecr, 14) buyurulmuştur.

İmam Sâdık (a.s), "Doğrusu Rabbin (hep) gözetlemededir" ayeti hakkında şöyle buyurmuştur: "Ayette geçen mirsad kelimesi Sırat üzerinde bir köprünün adıdır. Oradan boynunda kul hakkı olan hiç kimse geçemez." (Sevab'ul A'mal, 321/2).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sırat, cehennemin üzerine kurulur. Onun üzerinde üç köprü vardır. Onların birinin üzerinde emanettarlık ve akrabalık vardır. İkincisinin üzerinde namaz, üçüncüsünün üzerinde ise âlemlerin Rabbi olan ve kendisinden başka ilah bulunmayan Rabbin adaleti vardır." (Bihar, 8/65/2).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanlar Sırat'tan geçerken birkaç guruba ayrılır. Bazıları şimşek gibi geçer, bazıları at gibi koşar, bazıları yüz üstü sürünür, bazıları asılı halde geçer ve ateş bedeninin bir miktarını sarmış, bir miktarını ise bırakmıştır." (Emali es-Saduk, 149/4).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsanlar Sırat üzerindedir. Kimisi asılır, kimisi sürçer, kimisinin de ayakları sabit kalır." (Bihar, 8/65/2).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sırat'tan geçerken bazı insanlar şimşek gibi geçer. Bazıları göz açıp kapanıncaya kadar bir hızla geçer, bazıları atlar ve develer gibi koşarak geçer. Bazıları ayakları bağlı kimseler gibi geçer. Bir grup kesin kurtuluşa erer, bir grup kanlı ve yaralı bir şekilde yavaşça geçer ve bir grup da cehenneme düşer." (Kenz'ul Ummal, 39034).

Musa (a.s) şöyle arz etti: "Allah'ım! Senin hikmetini açıkta ve gizlide tilavet eden kimsenin sevabı nedir?"

Allah (c.c) şöyle buyurdu: "Ey Musa! Sırat'tan şimşek gibi geçip gider." (Bihar, 92/197/3).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Bir grup insan Sırat'tan şimşek gibi geçer, bir grubu rüzgar gibi… Bir gruba, ayaklarının önünü apaçık görsünler diye nur verilir. Bir grup, elleri ve ayakları üzerinde yürüyerek geçer ve yaptıkları günah sebebiyle ateş bedenlerinin bir kısmını kaplar." (a.g.e., 39036).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Abdesti tam al ki Sırat'tan bulutlar gibi geçesin." (Bihar, 76/4/8). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 522 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı