Son namazını kılıyormuşsun gibi…

Son namazını kılıyormuşsun gibi…

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Adeta ömrünün son namazını kılıyormuşsun gibi namaz kıl. Zira böyle bir namaz Allah’a yakınlaşma ve ulaşma sebebidir.”

17 Haziran 2020 - 11:18 - Güncelleme: 18 Haziran 2020 - 12:45

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ey Eba Zer! Tefekkür ve tedebbürle birlikte olan iki rekât normal namaz, gece sabaha kadar gafil kalple kılınan namazdan daha iyidir." (Tenbih'ul-Havatir, 2/59).

İmamlardan birinden (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: "Tefekkür ve tedebbürle kılınan iki rekat namaz, gece sabaha kadar gafil kalple kılınan namazdan daha iyidir." (Bihar, 84/259/57).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Hafif ama tefekkürle olan iki rekât namaz, sabaha kadar namaz kılmaktan daha iyidir." (Sevab'ul A'mal, 68/1).

Dünyadan kopmuş bir kalple namaz kılan kimsenin sevabı hakkında İbn-i Abbas şöyle diyor: "Allah Resûlü'ne (s.a.a) iki büyük dişi deve hediye edildi. Hz. Peygamber onlardan birini dünyevî işler hususunda hiçbir düşünce ve endişe içinde olmaksızın iki rekât namaz kılan kimseye vereceğini buyurdu. Hz. Ali'den (a.s) başka hiç kimse onu kabul etmedi." Resulullah (s.a.a) her iki deveyi ona verdi." (Bihar, 41/18/11).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim iki rekât namaz kılar ve o iki rekâtta dünya işlerinden hiçbir şey düşünmezse, Allah, günahlarını bağışlar." (a.g.e, 84/249/41).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim iki rekât namaz kılar ve onda ne dediğini bilirse, namazı bittiğinde kendisiyle Allah arasında hiçbir günah kalmaz." (el-Kafi, 3/266/12).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Tembellikten uzak durun. Rabbiniz merhametlidir; az bir şeyi de takdir eder. Şüphesiz insan Allah için iki rekât namaz kılar ve Allah da o iki rekât vesilesiyle onu cennete götürür." (el-Fakih, 1/209/631).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah, her kimin bir namazını kabul ederse ona azap etmez ve her kimden bir hayırlı iş kabul ederse ona azap etmez." (el-Kafi, 3/266/11).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Adeta ömrünün son namazını kılıyormuşsun gibi namaz kıl. Zira böyle bir namaz Allah'a yakınlaşma ve ulaşma sebebidir." (Bihar, 78/200/28).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Farz bir namaz kıldığında; onunla vedalaşan, ona geri dönmemekten korkan kimse gibi namaz kıl ve gözlerini secde yerine dik. Eğer sağında veya solunda birinin olduğunu bilirsen güzel namaz kılarsın. Bil ki sen, seni gören ve senin görmediğin bir kimsenin (Allah'ın) huzurundasın." (Emali es-Seduk, 212/10).

Namazı yüzüne vurulan kimse hakkında Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Bazı namazların yarısı, üçte biri, dörtte biri, beşte biri veya onda biri kabul edilir. Bazı namazlar eski elbise gibi büzüştürülür ve sahibinin yüzüne atılır. Namazından, sadece kalbinle teveccüh ettiğin bölümü nasibindir." (Bihar, 84/260/59). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1136 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Özkar Siyasilere Seslendi!
Mehmet Özkar Siyasilere Seslendi!
Altın Fiyatları (25 Ocak 2021)
Altın Fiyatları (25 Ocak 2021)