Teşrik Tekbirleri Bugün Başladı
Reklam

Teşrik Tekbirleri Bugün Başladı

Kurban Bayramı’ndan bir gün önce Arefe günü (bugün) sabah namazından sonra başlayan teşrik tekbirleri, bayramın 4. günü ikindi namazına kadar devam eder.

31 Ağustos 2017 - 09:48 - Güncelleme: 31 Ağustos 2017 - 11:08

Hz. İbrahim (a.s.) Hz. İsmail'i (a.s.) kurban olarak kesmek üzere iken Cebrail (a.s.) “Allahü ekber, Allahü ekber” dedi. İbrahim (a.s.) bu tekbiri işitince, “La İlahe illallahü vallahü ekber” buyurdu. İsmail (a.s.) da “Allahü ekber ve lillahi'l-hamd” buyurdu.

 

Teşrik tekbiri, teşrik günlerinde alınan tekbir demektir. Mükellef olan her müslümana vaciptir. Bakara Suresi'nin “Sayılı günlerde Allah'ı zikrediniz...” mealindeki 203. ayeti teşrik tekbirine işaret etmektedir.

 

Zilhiccenin dokuzuncu günü Arefe’dir. Arefe günü sabah namazından başlayarak beş gün; Zilhiccenin 13’üncü, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar -yirmi üç vakitte- her farz namazın arkasından “Allahü ekber, Allahü ekber, la ilahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahi’l-hamd.” diye tekbir alınır.

 

Sol tarafa selâm verildikten sonra ara vermeden, yerinden kalkmadan, mescidden çıkmadan ve dünya kelamı konuşmadan tekbir getirmek lâzımdır.

 

Teşrik tekbirini münferid (namazını yalnız kılan), imam, cemaat, mukim, misafir, kadın-erkek herkes okur.

 

Namazın başında imama yetişemeyen kimse de lâhık (imama sonradan uyan) gibi yetişemediği rekatları kaza edip selâm verdikten sonra bu tekbiri okur.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1870 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Elbeyli'de Hayati Eğitim
Elbeyli'de Hayati Eğitim