Türk İş Dünyası Yatırım Tercihini ABD’den Yana Kullandı
Reklam

Türk İş Dünyası Yatırım Tercihini ABD’den Yana Kullandı

İş dünyasında yaşanan birçok gelişme, yatırımların da yönünü belirliyor. Yurt içinde ve yurt dışında yapılan yatırımlar ise ülkelerin ekonomisine yön veriyor. Ocak ayından itibaren yabancıların Türkiye’ye doğrudan yatırımı, yaklaşık 10,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

21 Mart 2018 - 09:36

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından yapılan araştırmaya göre, Ocak 2018 itibariyle, yabancıların yurt içine yönelik doğrudan yatırımı yaklaşık 10,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’den giden doğrudan yatırımlar ise Ocak 2018 itibarıyla 2,8 milyar ABD doları miktarına ulaştı.

Yatırımların yüzde 35,2’si ABD’ye

Medya Takip Merkezi’nin TEPAV’dan elde ettiği verilere göre, yurt içinde yerleşiklerin yurt dışındaki doğrudan yatırımlarının yüzde 35,2’si ABD’ye yapıldı. ABD’yi sırayla Hollanda, Malta, İsviçre ve Almanya izledi.

Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımlara bakıldığında ise yüzde 16,6’lık oranla Hollanda’nın Türkiye’yi tercih ettiği görüldü. Yatırım amaçlı Türkiye’yi tercih eden diğer ülkeler ise, Katar, ABD, Azerbaycan ve İspanya oldu. Yatırım yapan ülkelerin alt sektör tercihleri incelendiğinde, en çok madencilik ve taş ocaklığı alt sektörünün tercih edildiği görüldü.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 913 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Berat kapsamı içinde olabilmek
Berat kapsamı içinde olabilmek
Öcce Tarifi
Öcce Tarifi