Türkiye Hakkına Sahip Çıkamıyor

Türkiye Hakkına Sahip Çıkamıyor

Sözde Ermeni soykırım iddialarının ABD Senatosu’nda kabul edilmesine tepki gösteren BTP Sözcüsü Lütfullah Önder, hükümetin bu konuda hazırlıksız yakalandığını söyledi. Önder, “Türkiye en haklı davalarından birinde, haksız bir yaptırımla karşılaşmasına rağmen anında tepki veremiyor ise haklılığını dünyaya anlatamaz” dedi.

18 Aralık 2019 - 10:49

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Lütfullah Önder, yazılı bir basın açıklamasıyla sözde Ermeni soykırım iddialarının ABD Senatosu'nda kabul edilmesine ve hükümetin ABD'ye gerektiği şekilde karşılık verememesine tepki gösterdi.

Ermeni iddialarına ABD Senatosu'nda destek verilmesinin ciddi sonuçlar doğuracağına dikkatleri çeken Önder, Ankara'dan gelen tepkilerin yetersizliğine işaret etti. BTP Sözcüsü Lütfullah Önder şunları kaydetti: "Ermeni soykırım iddialarının ABD senatosundan geçmesi, son derece vahim sonuçlara gebe olmasına rağmen ülkemizde gerekli tepki verilmemiştir.

Çok uzun zamandan beri bu konu dünya kamuoyunun gündemindedir. Her yıl bu iddiaların ABD senatosuna sunularak Demokles'in kılıcı gibi Türkiye Cumhuriyeti devletinin üzerinde sallandırılmasına rağmen, maalesef Türk siyasetinin bu konuda bir hazırlığının olmadığını gördük. 

 

ABD Senatosu'nda bu iddiaların kabul edilmesinin üzerinden günler geçtikten sonra Sayın Cumhurbaşkanının "Gerekirse İncirlik'i ve Kürecik'i kapatabiliriz" açıklaması, Türk siyasetinin bu konuda hazırlıksız ve kararsız olduğunu göstermiştir.

Bu açıklama, iddiaların kabul edildiği gün "İncirlik ve Kürecik'i kapattık" şeklinde olsaydı anlamlı olurdu." 

Hükümet gerekli karşılığı veremedi!

ABD'nin kabul edilemez adımlarına Türkiye'nin gerektiği şekilde karşılık veremediğine vurgu yapan Lütfullah Önder, Türkiye'nin en haklı davasında bile kendi hakkını savunamadığını ifade etti.

BTP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Önder, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: "Türkiye en haklı davalarından birinde, haksız bir yaptırımla karşılaşmasına rağmen anında tepki veremiyor ise haklılığını dünyaya anlatamaz.

Kendisine haksızlık yapılmasına müsaade etmeyeceği konusunda dünyaya ciddiyetini gösteremez. Hükümetten gerekli bir tepki gelmediği gibi diğer siyasi partilerden de anlamlı bir tepki ve öneri gelmediğini üzülerek görmekteyiz."

Prof. Dr. Haydar Baş siyasilere yol göstermişti

Her konuda olduğu gibi sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda da hazırlıklı olan tek siyasi partinin Bağımsız Türkiye Partisi olduğunu ifade eden Lütfullah Önder, "BTP, bu iddiaların dünya kamuoyuna yoğun olarak geldiği ilk dönemlerde, 2001 yılında ülke genelinde "Ermeni Soykırım İddialarını Ret" mitingleri organize etmiştir.

Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş, bu mitinglerde ve sonraki süreçte yaptığı konuşmalarda Türk devletine, ABD'nin ve diğer batı ülkelerinin bu konuyu siyasi baskı aracı olarak kullanmasının önüne geçecek çözüm yolunu göstermiştir.

O yıllarda soykırım iddialarının her yıl gündeme getirilmesine tepki veren Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş, şu sözlerle siyasete yol göstermişti: "Ermeni soykırım iddiaları tamamen bir hikâyedir. Hukukla zerre kadar alakası yoktur.

Siyasetçiler ya da tarihçiler 'burada zülüm var' diye bir belirleme yapamaz. Soykırım iddiası varsa bunu tespit edecek olan adalet kurumudur, mahkemedir.  Türkiye Cumhuriyeti devleti, ABD'ye; 'Hadi delillerini ortaya koy, ben de koyayım.

Var mısın mahkemeye?' demesi lazım. Siyaset adamının, devlet adamının 'Bu millet sizin oyuncağınız değil' demesi lazım."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4074 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'ın 15 Temmuz Mesajı
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'ın 15 Temmuz Mesajı
15 Temmuz Mesajı
15 Temmuz Mesajı