Türkiye Kış Hastalıkları Araştırması

Türkiye Kış Hastalıkları Araştırması

Türkiye’nin hastalıkla ilgili bakış açısı ile ilgili bir araştırma, Türk halkının ilaç kullanma alışkanlıklarını, hasta olduğundaki psikolojik durumları ortaya koydu.

21 Aralık 2017 - 09:46

Antibiyotikleri bilinçsiz kullanıyoruz!

Poltio.com’da sorulan ‘Soğuk algınlığı vs. gibi hastalıklarda doktora gitmeden antibiyotik alıyor musunuz?’ sorusunu cevaplayan 2,895 kişiden %40.8’i evet dedi. 1,097 kişinin %76.1’i ise hastayken antibiyotik bitmeden iyileşince antibiyotiğe devam etmediklerini belirtti. Antibiyotik bitene kadar kullanacaklarını söyleyenlerin oranı %23.9’da kaldı. “Hasta olduğunuzda/hasta olacağınızı hissettiğinizde ilk hangisinden medet umarsınız?” sorusuna cevap veren 1,787 kişinin %53.8’i bitkisel yöntemleri seçeneğini işaretledi. Geri kalan %46.2 ise ilaçlara yöneleceğini ifade etti. 

Şefkati anne kollarında arıyoruz

‘Hasta olduğunuzda size kim baksın istersiniz sorusunu yanıtlayan 4,901 kişiden ‘Annemden başkası beni iyileştiremez’ seçeneği %56.6 oranla zirvedeyken, cevaplayanların %20.2’si hastayken sevgililerinin yanlarında olmasını istediklerini belirtti. Aynı soruya %20.8 hastayken doktora güveneceklerini ifade etti, %2.5 azınlık ise yakın arkadaşlarını yanlarında istediklerini söyledi.

İşe gitmemek için hastayız diyenler çoğunlukta!

Poltio.com’da, ‘Hiç hasta olduğunuz yalanı ile işi ektiğiniz oldu mu?’ sorusunu yanıtlayan 6,914 kişinin %66’sının cevabı evet olurken, %34 yalan söylemediklerini belirtti. ‘Hastayken işe gelemeyeceğinizi haber vermek için iş yerini aradığınızda olduğunuzdan daha hasta bir ses tonuyla konuşur musunuz?’ sorusunu yanıtlayan 3,174 kişiden ise sadece %16.6’sı hayır cevabını verdi; geriye kalan %83.4 ise daha hasta bir ses tonu ile konuşacaklarını ifade etti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

 

Bu haber 864 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Dijital Ehliyet Hizmeti Başladı
Kilis’te Dijital Ehliyet Hizmeti Başladı
Kilis'te Yemek Yarışması Düzenlendi
Kilis'te Yemek Yarışması Düzenlendi