Ukraynalı İnha Palıy Müslüman Oldu

Ukraynalı İnha Palıy Müslüman Oldu

Ukrayna vatandaşı İnha Palıy, Kilis İl Müftlülüğünde düzenlenen İhtida töreni ile Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman oldu.

10 Ağustos 2019 - 09:41

Kendi isteği ile Müslüman olmaya karar vererek Kilis İl Müftülüğüne  müracaatta bulunan İnha Palıy için, İhtida Merasimi düzenlendi. İslam dinini seçen, İnha Palıy Zeynep ismini aldı.

 

Törene İl Müftüsü Abdurrahman Şahin, Müftülük Personeli Hüseyin Demircan ve İnha Palıy’ın Müslüman olmasına vesile olan Türk vatandaşları da katıldı. Müftülükte gerçekleşen İhtida Merasimi Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı ve dualarla devam etti. İl Müftüsü Abdurrahman Şahin  törende yaptığı konuşmasında, “Muhterem Hanımefendi, İslam’ da Allah her manasıyla birdir. Zatında ve sıfatında birdir. Doğmamıştır ve doğrulmamıştır, oğlu, kızı yoktur. Hiçbir şekilde benzeri ve dengi yoktur. Her şey O’na muhtaçtır. O hiçbir şeye muhtaç değildir. Mekânla, zamanla sınırlı değildir. O kullarına çok yakındır. Vasıtasız, aletsiz olarak bilir, görür. Gücü her şeye yeter. Dünyayı, kâinatı ve her şeyi yaratan, kanunlarıyla düzenleyen O'dur. Allah'ın birliği inancına ve O'na teslimiyet üzere bulunmaya İslam diyoruz. İslam'a girmek Allah'a ve Hz. Muhammed'in Allah'ın kulu, peygamberi olduğuna ve onun getirdiklerine inanmakla olur. Bu ifadeyi şahadet kelimesinde özetlemiş oluruz” dedi.

İl Müftüsünün konuşmasından sonra Kelime-i Şahadet getirerek İslam ile müşerref olan ve Zeynep ismini alan İnha Palıy da, “Allah'ın huzurunda ve şahitlerin şahadetinde isteyerek, severek ve bir baskı altında kalmadan İslamiyet'i seçtim” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

İl Müftüsü Abdurrahman Şahin, merasim sonunda Zeynep hanıma Kur'an-ı Kerim, Kur’an-ı Kerim Meali ve ilmihal hediye ederek 'İhtida Belgesi' (Müslüman olma belgesi) verdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1229 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Maske Takmak Zorunlu Hale Getirildi
Kilis’te Maske Takmak Zorunlu Hale Getirildi
Kırmızı Mercimek Ekmeği - Tok Tutan Diyet Ekmek
Kırmızı Mercimek Ekmeği - Tok Tutan Diyet Ekmek