Yaptığın iyiliği çok görme!

Yaptığın iyiliği çok görme!

Resûlullah (s.a.a), akıllı insanların sıfatı hakkında şöyle buyurmuştur: “Başkalarının az bir iyiliğini çok, kendilerinin çok iyiliğini az sayarlar. İyiliği, her ne kadar gözünüze çok gelse de çok saymayınız”

05 Eylül 2020 - 10:46 - Güncelleme: 07 Eylül 2020 - 10:02

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Nefsin her ne kadar çok Allah'a itaat ederse etsin, yine de onu az say ki bu vesileyle nefsini zelil kılarsın ve kendini Allah'ın affına maruz kılarsın."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: " Allah'ın öyle kulları vardır ki onun için fazlayı fazla saymazlar ve kendilerinden az bir ibadete razı olmazlar. Akıllı ve iyi insanlar oldukları halde kendilerini kötü görürler."

Resûlullah (s.a.a), akıllı insanların sıfatı hakkında şöyle buyurmuştur: "Başkalarının az bir iyiliğini çok, kendilerinin çok iyiliğini az sayarlar."

İmam Kâzım (a.s) şöyle buyurmuştur: "Çok iyiliği, çok saymayınız."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İyiliği, her ne kadar gözünüze çok gelse de çok saymayınız."

İmam Ali (a.s), meleklerin sıfatı hakkında şöyle buyurmuştur: "Kendilerini beğenip de geçmiş amellerini abartmamışlardır. Allah'ın azameti karşısında huşû içinde olmaları iyiliklerini büyük saymalarına neden olmamıştır."

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Üç şey bel kırıcıdır: Amelini çok gören, günahını unutan ve görüşüyle mağrur olan kimse."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İblis -Allah'ın laneti üzerine olsun- ordularına şöyle dedi: Eğer üç iş hususunda âdemoğluna üstün gelirsem artık ne yapacağından korkum olmaz. Zira (yaptıkları) asla kabul edilmez: Amelini çok görmesi, günahlarını unutması ve kendini beğenmesi hususunda."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Musa (a.s) oturduğu bir sırada İblis renkli bir derviş külahıyla yanına geldi. Musa ona şöyle buyurdu: 'Bu dervişlik külahı da nedir?' O şöyle dedi: 'Bu vesileyle âdemoğullarının kalbini çalarım.' Musa şöyle buyurdu: 'Şimdi bana âdemoğlunun yaptığı takdirde senin kendisine musallat olduğun bir günahı haber ver.' İblis, 'Kendini beğendiğinde, amelini çok gördüğünde ve günahını gözünde küçük görüşünde' dedi."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Bir hurmanın yarısı dahi olsa senin Aziz ve Celil olan Allah'a yakınlaşmana sebep olan hiçbir şeyi, küçük sayma."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah dört şeyi dört şeyde gizlemiştir:

Hoşnutluğunu itaatinde gizlemiştir. O halde ona itaat hususunda hiçbir şeyi küçük sayma. Zira belki de Allah'ın rızası o itaatte gizlidir ve sen bundan habersizsin.

Gazabını, isyanında gizlemiştir. O halde, O'na isyan hususunda hiçbir şeyi küçük görme. Zira belki de gazabını o günahta karar kılmıştır ve sen bundan habersizsin.

İcabetini, kendisini çağırmada karar kılmıştır. O halde O'nun dergâhına yapılan hiçbir duayı küçük görme. Zira belki o duaya icabet edilir de sen bundan habersizsin.

Dost ve velisini kulları arasında gizlemiştir. O halde, Allah'ın kullarından hiçbirisini küçük görme. Zira kendisini küçük gördüğün o kimse Allah'ın dostu olabilir ve sen bundan habersizsin." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu