Yumuşaklıkla o dereceye ulaşılır

Yumuşaklıkla o dereceye ulaşılır

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsan yumuşak huylulukla gündüzleri oruç tutan ve geceleri ibadetle geçiren kimsenin derecesine ulaşır. İnsan bazen, ailesinden başka hiç kimseye hükmetmediği halde hükümdar olarak yazılır."

18 Ocak 2021 - 09:44 - Güncelleme: 19 Ocak 2021 - 09:39

İmam Ali (a.s) sürekli şöyle buyururdu: "İnsanlara ihtiyaç ve onlardan müstağni olmak kalbinde bir arada olmalıdır. Onlara olan ihtiyacın yumuşak konuşman ve güler yüzlülükte; onlardan müstağni oluşun ise hürmetini korumadan ve izzetinin baki kalmasında olmalıdır."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim saygı gösterirse sen de ona saygı göster. Her kim seni hor sayarsa kendini ondan münezzeh ve yüce tut."

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Biriyle muaşerette bulunurken ona karşı elinin daha üstün olmasına (cömert davranmaya) güç yetirebilirsen öyle yap."

İmam Kâzım (a.s), Hişam'a yaptığı vasiyetinde şöyle buyurmuştur: "Onlardan her biriyle muaşerette, elinin onlardan üstün olmasına (cömert davranmaya) güç yetirebilirsen öyle yap."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sana rağbet edene rağbet göstermemen, nasibin noksanlığıdır; sana rağbet etmeyene rağbet etmen ise nefsin zilletidir."

Kur'an'da buyurulur ki:

"Ehline namaz kılmalarını emret, kendin de onda devamlı ol. Biz senden rızık istemiyoruz, sana rızık veren biziz. Sonuç Allah'a karşı gelmekten sakınanındır."

"Ey iman edenler! Sizi, mallarınız ve çocuklarınız Allah'ı anmaktan alıkoymasın; böyle olanlar hüsrana uğrayanlardır."

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ben, bu kölemin ve ailemin yaptıkları karşısında her ne kadar Ebu Cehil karpuzundan acı da olsa sabretmeye çalışıyorum. Zira her kim sabrederse sabrı vasıtasıyla,

gündüzleri oruç tutup geceleri ibadetle geçiren ve Muhammed'in (s.a.a) yanı başında kılıç sallayarak şehit olan İmam Ali (a.s), oğlu Hasan'a (a.s) yaptığı vasiyetinde şöyle buyurmuştur: Sakın ailen, senin sebebinle insanların en mutsuzu olmasın."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ey Kumeyl! Ailene gündüzleri güzel huy kazanma peşinde gitmelerini, geceleriyse uyuyanların ihtiyaçlarını gidermeleri için gayret göstermelerini emret."

İmam Ali (a.s), ashabına yaptığı vasiyetinde şöyle buyurmuştur: "Peygamber (s.a.a) cennetle müjdelendikten sonra bile namaz kılmak hususunda kendisini sıkıntıya sokuyordu. Allah'ın, 'Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et' emri gereğince Allah Resûlü, ehline namazı emrediyor ve kendisi de ona devam ediyordu."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanın evini ve ailesini idare etmek için üç şey yapmaya -her ne kadar tabiatına aykırı olsa da- ihtiyacı vardır: Güzel muaşerette bulunmaya, bir ölçüye kadar refahı sağlamaya ve namusuna düşkün olan bir gayrete (kıskançlığa)…"

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsan yumuşak huylulukla gündüzleri oruç tutan ve geceleri ibadetle geçiren kimsenin derecesine ulaşır. İnsan bazen, ailesinden başka hiç kimseye hükmetmediği halde hükümdar olarak yazılır." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Aysel Masmanacı Beşoğlu:
Aysel Masmanacı Beşoğlu: "Kilis Yeşil ve Siyahtır"