Zalim cennetin kokusunu koklayamaz

Zalim cennetin kokusunu koklayamaz

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zulümden kaçının! Her kim zulmederse günleri tatsız olur. Zulüm kendisine zulmettiğin kimseden zail olur ama senin üzerinde vebali baki kalır. Zulümden sakının! Zalim cennetin kokusunu koklayamaz.”

05 Ağustos 2020 - 10:01

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kullara zulmetmek ahiret için ne de kötü bir azıktır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dünyada haksızlık etmekten, ahirette zulmün vahametinden ve kibrin kötü akıbetinden Allah'a sığının, Allah'a sığının!"

İmam Ali (a.s), zulümden usandığını beyan ettiği hutbesinde şöyle buyurmuştur: "Allah'a and olsun, deve dikenlerinin üzerinde gecelemem ve elim kolum bağlı olarak zincirlerle sürüklenmem; kıyamet günü kullarından bazılarına zulmetmiş ve dünya malından bir kırıntı bile olsa gasp etmiş olarak Allah'a ve Resûlüne kavuşmamdan daha sevimlidir bana. Çabucak imtihan yerine dönecek ve uzun zaman toprak altında kalacak nefis için, bir kula nasıl zulmederim?!"

İmam Ali (a.s) yine şöyle buyurmuştur: "Vallahi, karıncanın ağzındaki arpanın kabuğunu alarak Allah'a isyan etmem için bana yedi iklim ve göklerin altındakiler verilse gene de onu yapmam."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Resûlullah karıncanın ağzıyla ve ayağıyla taşıdığı bir şeyi yemekten sakındırmıştır."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Cennet ile kul arasında yedi geçit vardır ki en kolayları ölümdür."

Enes şöyle arz etti: "Ey Allah'ın Resûlü! O halde en zor olanı nedir?"

Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: "Mazlumların zalimlerin yakasını tuttuğu an, Aziz ve Celil olan Allah'ın huzurunda durmaktır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zulüm doğru yoldan sapmaktır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zulüm mahvedicidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sizlerin en çok hüsranda olanınız en çok zulmedeninizdir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zulümden kaçının! Her kim zulmederse günleri tatsız olur."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zulümden sakının! Zira zulüm kendisine zulmettiğin kimseden zail olur ama senin üzerinde vebali baki kalır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zulümden sakının! Zira zülüm en büyük günahtır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zulümden sakının! Zalim cennetin kokusunu koklayamaz."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Zulmetmekten sakının! Çünkü o kalplerinizi viran eder."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kıyamet günü kul iyiliklerine sevinerek mahşere gelir. Birisi gelir ve şöyle der: 'Ey Rabbim! Bu adam bana zulmetmiştir.' Böylece onun iyiliklerinden alınır ve adalet isteyen kimsenin iyiliklerine katılır. Böylece haklarında zulmettiği kimseler gelirler ve sonunda o şahıs için hiçbir iyilik kalmaz. Ondan sonra birisi gelir ve hakkını isterse o mazlumun günahlarından alınır ve zalimin günahlarına eklenir. Böylece insanların hakları ondan alınır ve sonunda ateşe girer." (Kenz'ul Ummal, 7642-7644) (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 667 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Koronavirüs Hasta Sayısı
Kilis’te Koronavirüs Hasta Sayısı
Kilis'te Gaziler Günü Kutlandı
Kilis'te Gaziler Günü Kutlandı