Zeytinimizin Tadı Bir Başka!

Zeytinimizin Tadı Bir Başka!

Zeytin üreticisi Şerif Mercimek, Kilis’te üretilen zeytinin tadı, aroması ve lezzeti bakımından önde gelen iller arasında yer aldığını söyledi.

28 Mayıs 2015 - 11:31 - Güncelleme: 01 Haziran 2015 - 10:02

Kentte üretilen zeytinin tadı, aroması ve lezzeti bakımından diğer bölgelere göre önemli farklılıklar gösterdiğini ifade eden MERCİMEK yaptığı açıklamada, ‘’Üretilen zeytin fiziksel özellik olarak salkım şeklinde meyve veriyor. Diğer yağlık çeşitlerine göre asit oranı daha düşük.  genel olarak 0,1 oranında seyrediyor. Bu özelliğiyle diğer yağlık zeytinler arasında ön plana çıkıyor. Kilis zeytinyağının unvanını koruyabilmesi için toplama, sıkma ve depolama işlemleri uygun zamanda ve şartlarda yapılmalı" diye konuştu.

Bölgede üretilen zeytinyağının en çok tercih edilen ürünlerin başında geldiğini belirten MERCİMEK, Kilis'te zeytinciliği ön plana çıkarmak için organik üretimi desteklediklerini vurguladı.

Yağlık ve organik zeytinciliğin ön plana çıkmasının önemine işaret eden Mercimek "İzlenilebilirliği açısından gıdaların nerede, ne zaman üretildiği ve son kullanma tarihi gibi özellikler önemlidir.

Kentte üretilen zeytinyağının, dökme yöntemi kullanıldığı ve markalaşamadığı için gerçek değerinin altında satılıyor. Markalaşmak çok önemlidir” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1332 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Son Turşuluk Sebzeler Tezgahlarda!
Kilis’te Son Turşuluk Sebzeler Tezgahlarda!
Kilis'te Kış Dönüşümü
Kilis'te Kış Dönüşümü