Zirkonyum diş kaplamasının avantajları nelerdir
Reklam

Zirkonyum diş kaplamasının avantajları nelerdir

Zirkonyum diş kaplamasının avantajları nelerdir?, Zirkonyum Diş Tedavisi hakkında bilgiler...

04 Mart 2017 - 11:58 - Güncelleme: 31 Ocak 2018 - 15:57

Zirkonyum Diş Tedavisi

Zirkonyum diş kaplama tedavisi, diş estetiğinin gereksinimleri olan, doku uyumu, süreklilik, sağlamlık, doğallık alanında geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan en yüksek kaliteye sahip tedavi uygulamasıdır.

Zirkonyum doğada bulunan çıkarılan beyaz metaldir. Normal metalden baskı ve gerilme kuvvetlerine karşı çok daha dayanıklı oluşu, ısırma ezme gibi kuvvetlerin çokça uygulandığı ağız ortamı için mükemmel bir alternatiftir.

Zirkonyum ışığı geçirmesiyle doğal diş yapısına çok benzemektedir. Ağızda estetik bir şekilde durur. Çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu sebeple özellikle ön dişlerde zirkonyum tedavisi önerilmektedir. Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti meydana gelmez.

Zirkonyum diş porselenler ön dişlerde kullanabilecek kadar estetik olmaları bakımından ve arka dişlerde kullanılabilecek kadar sağlam olmaları nedeniyle en çok tercih edilen diş tedavilerindendir. Zirkonyum diş tedavileri kişilerin yaşam kalitesini artırmaktadır.

Diş beyazlatma tedavisiyle sonuç alınmayan ileri derecedeki renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde zirkonyum diş tedavisi uygulanabilmektedir.

Önceden dişleri kesilmiş kişilerde, Çarpık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde ve ayrık dişleri birleştirmede, Ağzında metal destekli köprü –kuron olan kişilerde, Kırık dişlerin düzeltilmesinde, Rengi ve yapısı bozulmuş eski diş dolgularının düzeltilmesinde, Dolgu yapılamayacak dişlerde zirkonyum diş tedavisi uygulanabilmektedir.

Zirkonyum diş kaplamasının avantajları nelerdir?

•  Metal destekli porselenler kuron–köprü (kaplamalar) mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyum mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Zirkonyumun sağlamlığı çok daha yüksektir.

•  Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü vermektedir. Zirkonyum doğal dişe yakın olduğu için her türlü ışığı geçirirler.

•  Alt yapısında metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Böylece daha estetik bir görünüm oluşur.

•  Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri nedenlerdem ortaya çıkan diş lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarınıen aza indirir.

•  Kahve, çay, sigara gibi dış faktörlerden dolayı dişin rengi değiştirmez.

•  Zirkonyum, ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.

•  Önceden yapılmış olan metal destekli  porselen kuronlar nedeniyle diş etinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.

•  Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümlerini korurken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

•  Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenlerde yoktur.

•  Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.

•  Zirkonyum, diş etiyle uyumu çok iyidir ağız bakımına dikkat edildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

Neden Zirkonyum Tedavisini Öneriyoruz?

  • Zirkonyum doku dostudur. Yapılan porselenin ağızda kalma süresi ve kullanım rahatlığı ile ilgili çok uzun seneler hastaya öngörüde bulunmamızı sağlamaktadır. Bu en önemli nedenlerden biridir.
  • Yüksek dayanıklılık kırılma dirençleri son derece yeterli ve son derece dayanıklı porselenlerdir. Zirkonyum, yapılan ölçüm ve testler, kullanıcı grupları ve birçok süreç sonucunda dayanıklılığını çok ciddi oranlarda ispatlamıştır.
  • Zirkonyum diş Tamamen doğal görünüme en yakın porselenlerdendir. Altında metal yansımasının olmamasından dolayı mat görüntü olmamaktadır.
  • Isı yalıtımı güçlüdür. Bu nedenle kullandığımız metal alt yapılı porselenlere göre ısıyı dişe daha az gönderdiği için hastalara kullanım rahatlığı sağlar. Zirkonyum diş tedavisi gören kişiler hiçbir sorunla karşılaşmadan gönül rahatlığıyla soğuk-sıcak yiyecek ve içecek tercih edebilmektedir.
  • Zirkonyum Alerjik değildir. Bugüne kadar alerjik reaksiyon göstermesi çok nadir rastlanılmıştır.
  • Işık geçirgenliği nedeniyle camsı görünür ve hastaya estetik olarak çok daha iyi bir görüntü sunar.

Bu ve bunun gibi sebeplerden zirkonyum diş günümüzde kullanımı rahat ve en çok tercih edilen  estetik olarak da mükemmele yakın başarılı porselen diş tedavisidir.

Kaynak https://www.meltemdis.com/zirkonyum-dis

 

Bu haber 2264 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan Uyuşturucu Kaçakçılarına Darbe!
Jandarmadan Uyuşturucu Kaçakçılarına Darbe!
İKA Yönetim Kurulu Kilis'te Toplantı Yaptı
İKA Yönetim Kurulu Kilis'te Toplantı Yaptı