Musabeyli'ye Mobil Koyun Banyoluğu Verildi

Mobil Küçükbaş Yıkama İlaçlama Projesi kapsamında, Mobil Koyun Banyoluğu, Musabeyli ilçesinde Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine teslim edildi.


Musabeyli'ye Mobil Koyun Banyoluğu Verildi

GAP Bölgesinde yer alan Musabeyli İlçe Merkezi ve ilçeye bağlı köylerde hayvansal üretim yapan hayvancılık işletmeleri ile Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği üyeleri için hazırlanan MOBİL KÜÇÜKBAŞ YIKAMA İLAÇLAMA PROJESİ kapsamında Mobil Koyun Banyoluğu teslim töreni Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Musabeyli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Yıldız, Kilis İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Cırnavuk, Musabeyli Ziraat Odası Başkanı Ali Rıza Tekin ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

Proje konusunda bilgilendirme yapan Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Kökçüoğlu, “Mobil Koyun Banyoluğu; Tek akslı iki tekerlekli ve traktörle çekilir tip bir makine mahiyetinde olup sadece bir bölgede değil. İhtiyaç duyulan her yere çekilerek götürülmekte ve burada kısa sürede kurularak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Küçükbaş hayvanların kıl ve yapağılarının arasında bulunan kene, bit, pire, kan emici sinekler gibi dış parazitlerden temizlenmesi için küçükbaş hayvanların, mobil bir havuz içinde yüzdürülmesi esasına göre hayvanların yıkanması amacı ile geliştirilmiştir. Makine bu dış parazitlerle mücadelenin yanı sıra, küçükbaşlarda kırkım öncesi, yapağının yıkanması ve temizlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Dış parazitlerden temizlenmeyen hayvanlarda verim düşüklüğüne neden olan uyuz, mantari hastalıklar görülebildiği gibi, sonu ölüme varan kan paraziti, sıtma gibi hastalıklar da görülebilmektedir. Bu nedenle koyun ve keçilerin parazitlere karşı etkili hazırlanmış ilaçlı su havuzlarında yıkanması büyük önem taşımaktadır.

Proje ile çiftçilerimiz küçükbaş hayvanlarda iç ve dış parazitlerle doğru ve etkin şekilde mücadele edecek, daha kaliteli, verimli ve sağlıklı üretim yapacak, daha fazla gelir elde edecektir. Böylece çiftçilerimiz hem sosyal, hem de ekonomik alanlarda bölgesel kalkınmaya doğrudan katkı sağlayacaktır.

Ayrıca Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde bilinçsiz kimyasal ilaç kullanımı ve bireysel ilaç kullanımı azalacak, hastalık ve zararlılara karşı yerinde ve zamanında yapılan mücadele ile ekonomi, çevre ve sağlık bakımından çok daha iyi sonuçlar alınacaktır. Mobil Koyun Banyoluğu Musabeyli İlçemizde hayvansal üretim yapan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği üyelerine hayırlı olsun” dedi

(Kilis Postası Haber Merkezi)