Kilis'te Atık Toplayıcıları Kayıt Altına Alındı

Kilis Belediyesi kent merkezinde çalışan 200 atık toplayıcıyı kayıt altına alarak, kendilerine iş yelekleri ve puan yüklü kartlar verdi.


Kilis'te Atık Toplayıcıları Kayıt Altına Alındı

Kilis'te, Emine Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca (UNDP) 2019'da başlatılan "Sıfır Atık Projesi" kapsamında, atık toplayıcılar kayıt altına alındı. Sıfır atık altyapı sistemi kurulan tesiste  200 atık toplayıcı, kayıt altına alınarak kendilerine iş yelekleri ve puan yüklü kartlar verildi. Çöp konteynerlerinden geri kazanılabilir atıkları toplayıp Kilis Belediyesi atık merkezine getiren sokak toplayıcılarına, para veya hijyen malzemesi veriliyor. Belediye yetkilileri kurulan tesisin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının mevzuatına en uygun ve en iyi atık getirme merkezi olduğunu belirtiyor.

Bu sistem kapsamında toplamda il merkezinde 7 bin 500 haneye teşvik kartı dağıtılırken, bu kartlar aracılığıyla vatandaşların ambalaj atıklarını atık toplama merkezlerine getirdikleri zaman kartlarına puan yüklenip, bu puanlar karşılığında ödül alacakları vurgulanıyor. Pandemi sürecinde ödül olarak hijyen malzemeleri dağıtılıyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)