Yakından bakınca


Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş, KRK televizyon kanalında program yapımcısı Sayın Çiğdem Akdemir’in sunduğu “Yakından bakınca” programına konuk oldu.

Öncelikle gerek programın isminden dolayı gerek kendisinin güzel bir program sunduğu için Çiğdem Akdemir’i gönülden kutluyorum.

Gerçekten de baktığını görmek için insanın yakından bakması lazımdır. Ben yakından bakmayı fiziki yakınlıktan ziyade, gönül yakınlığı olarak algılamak istiyorum.

Herkes bakar ama görmek için yakından, yani gönülden bakmak lazımdır.

Gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz ki bütün meselelere Av. Hüseyin Baş, yakından hem de çok yakından bakıyor ve dolayısıyla başkalarının görmediğini görüyor.

Bu da O’nun yetenekli ve eğitimli biri olduğunu gösteriyor. Zaten bunu kendisi defalarca dile getiriyor, hatta bu programda da dile getirdi: “Ben çocukluk yıllarımdan bu yana siyasetle uğraşıyorum. Babamın genel başkan olması hasebiyle biz siyaseti O’ndan öğrendik. O bizi çok iyi yetiştirdi.”

Sayın Hüseyin Baş sorulan sorulara öyle cevaplar veriyor, öyle tespitler yapıyor ki siyaset sahnesinde alışık olmadığımız bir vizyon sergiliyor.

Vizyon demişken programda kullandığı; “bizim vizyonumuz Atatürk vizyonudur. O’nun aydınlattığı yolda, O’nun ışığıyla yürümeye devam edeceğiz.” Sözü çok harika bir sözdür.

Tespitlerinden birkaç başlık aktaralım:

“ÖTV’yi kaldıracağız derken siyasi bir rant düşünmedik. Bu bir ihtiyaçtır ve piyasayı daha da canlandırabilecek yoldur.”

“Başkanlık sistemi diye bir sistemi ucube bir referandumla halkın önüne koydular. Biz o zaman da tavrımızı ortaya koyduk. Ben vatandaş adına konuşuyorum. Sadece siz mi kandırıldık diyeceksiniz. Biz de kandırıldık. Biz bu başkanlık sistemini istemiyoruz.”

“Atatürk egemenliği tek adamdan aldı, millete verdi. Sarayları yıktı meclisler yaptı. Bizleri aydınlık ufuklara taşıdı. Biz ne yaptık? Egemenliği milletten aldık tek adama verdik. Meclisin işlevlerini yıktık, egemenliği tek adama devrettik. Böyle sistem olur mu? Biz bu sistemi istemiyoruz. Atatürk’ün kurduğu parlamenter sisteme mutlaka geçmeliyiz.”

Her cümlesi beyinlerde farklı bir anlam farklı bir ufuk turu oluşturan programdan birkaç tespit aktardık. Anladık ve gördük ki Sayın Av. Hüseyin Baş olaylara çok yakından bakıyor ve görüyor.

Yeri gelmişken büyüklerin bakmak ve görmek konusunda çok etkileyici sözlerinden birkaç tanesini paylaşarak baktığını görebilmenin ne kadar önemli olduğunun altını çizmeye çalışalım müsaadenizle:

“Gören göze karanlık perde olmaz. Görmek istemeyen göze ışık ne yapsın?” (Hz. Ali).

“İnsan kalbinde ne taşırsa dünyayı öyle görür” (Goethe)

Bakmakla görmek, âşık olmakla sevmek arasındaki fark nedir? Diye sormuşlar Hz. Mevlana’ya. Cevaplamış; “Senin baktığına herkes bakıyor ama ya görebildiğini herkes görebiliyor, senin gibi sevebiliyor mu? Seni özel kılan görebildiğini ve sevebildiğini bilmendir.”

Siyaset sahnesinde, baktığına yakından bakan, baktığını gören, milletimizin ve genç nesillerin umudu olmaya devam eden, Av. Hüseyin Baş’a millet olarak ne kadar da ihtiyaç duyulacağı, her geçen gün daha çok hissedilmektedir.