30 Ağustos’a Borç
Reklam

30 Ağustos'a Borç

"Eğer bağımsız bir devlet kurmuşsak, özgür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batı'nın pençesinden kurtarmışsak, bu topraklarda ana bağrının sıcaklığını duyuyorsak, nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi, 30 Ağustos zaferine borçluyuz!" (Falih Rıfkı Atay). Peki, 30 Ağustos zaferini kim gerçekleştirmişti? Mustafa Kemal Atatürk!

29 Ağustos 2019 - 11:13 - Güncelleme: 30 Ağustos 2019 - 13:48

Hepimiz borçlu olmamıza rağmen kimileri bunun ayırdında değil. Ya da daha vahimi, kasıtlı olarak Atatürk ismini unutturmaya ve o büyük insanın yaptıklarını küçümsemeye çalışanlar da var. Bunları uyaran ve en yerinde cevabı veren yine Prof. Dr. Haydar Baş olmuştur o muhteşem eseri "Hoş Geldin Atatürk" ile. Hocamıza teşekkür de, bizim borcumuz ve bilim namusumuzun gereğidir. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle o günlerde yaşananları tekrar hatırlamakta fayda umuyoruz;

20 Ağustos 1922 akşamı, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz'un nasıl yapılacağını subaylara harita üzerinden anlatmaktaydı. Mustafa Kemal'in emri şöyleydi: "26 Ağustos Cumartesi sabahı düşmana taarruz edeceğiz!"

24 Ağustos'ta, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Akşehir'den ayrılmıştı. 25 Ağustos gecesi, Kocatepe'nin eteğindeki çadırlı ordugâha geçilecekti.

Bu arada Yunanlılar, Afyon'daki orduevinde balo düzenliyordu; Türklerin, büyük bir taarruz arifesinde olduğunu algılayamamışlardı.

Başkomutan, Fevzi ve İsmet paşalar, 26 Ağustos'ta saat 03.30'da atlarına bindiler ve Kocatepe'ye çıktılar. Mustafa Kemal, ordusunun başındaydı. 05.30'da bataryalara "ateş" emri verildi. Kalecik Sivrisi ile Tınaz Tepe'yi, Türkler, Yunanlılardan geri aldı. Afyon mevzilerinin en kritik yerleri tek tek ele geçirildi. Mustafa Kemal'in önderliğinde, "Kemal'in askerleri" zaferi gerçekleştirmişti.

Saat 14.00'te Yunan güçleri Sincanlı Ovası'nı terk ediyordu. Yunan cephesi yarılmıştı. Türkler Afyon'a girdi. 28 Ağustos sabahı Türkler düşmanın peşine düştüler. Mustafa Kemal, bizzat ateş hattındaydı ve bu da askeri daha çok coşturuyordu.

İkinci Ordu Komutanı Yakup Şevki Paşa, Fevzi Paşa'ya şunları söylemişti: "Ben deneyimsiz, kararsız, korkak bir asker değilim; ancak ne iddia ettimse tersi çıktı. Bu mucizenin sırrı ne?" Fevzi Paşa'nın bu soruya cevabı ise şöyle olmuştu: "Mustafa Kemal Paşa!"

 

Mustafa Kemal'in komutasında 26 Ağustos 1922'de başlamış, planlandığı şekilde düşman cephesi yarılarak kuşatılmış ve düşman ordusunun büyük bir kısmı 30 Ağustos Başkomutan Meydan Muharebesi'nde Dumlupınar mevzileri önünde imha edilmiştir.

Bu zafer sayesinde Mudanya Ateşkesi ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması ile Kurtuluş Savaşı'nın siyasi sonuçları alınmıştır.

Başta Atatürk olmak üzere bu vatanı bize kazandıranları, büyük zaferin 97. Yıldönümünde saygı, hasret ve rahmetle anıyoruz.

Prof. Dr. Ali Ünal Emiroğlu

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 686 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te Şehitler İçin Kuran Okundu
Kilis'te Şehitler İçin Kuran Okundu
Bakan Akar Yaralı Askerleri Ziyaret Etti
Bakan Akar Yaralı Askerleri Ziyaret Etti