ABD’nin BOP’u Bitti

ABD'nin BOP'u Bitti

ABD, Şii-Sünni tüm Müslümanların sevdiği değerli bir şahsiyet olan Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'yi hunharca, tuzak kurarak şehit ettikten sonra artık Ortadoğu ABD için aynı olmayacak. ABD, bu manada kendi ayağına değil, kafasına kurşun sıkmıştır.

08 Ocak 2020 - 10:41 - Güncelleme: 09 Ocak 2020 - 11:03

ABD, İslam coğrafyasında bugüne kadar yaptığı eylemleri bir şekilde izah ediyor, yeri geldiğinde de kendisini arka plana çekerek kirli işlerini bu coğrafyadaki tetikçilerine, piyonlarına yaptırıyordu. ABD, bizzat resmi olarak sahiplendiği ve tüm dünyaya ilan ettiği bu sefer ki terör eylemini hiçbir şekilde izah edemiyor ve edemeyecek de...

ABD'ye en yakın olan müttefikleri, hatta ABD'li yetkililer bile "sen ne yaptın?" diyorlar.

Suikastın gerçekleştirildiği ve 9 ABD üssüyle ABD'nin işgali altında bulunan Irak'ın Meclisi, geçtiğimiz pazar günü olağanüstü toplandı, yapılan oylamada ABD üslerinin kapatılmasını ve ABD askerlerinin Irak'ı terk etmelerini içeren önerge kabul edildi.

Önergede, "Hükümet, Irak'ta IŞİD'e karşı yapılan askeri operasyonların bitmesi ve zafer kazanılması nedeniyle uluslararası koalisyondan yardım ricasını kaldırmayı taahhüt eder" denildi ve "Irak hükümeti her türlü yabancı birliğin Irak topraklarındaki varlığını sonlandırmak ve herhangi bir nedenle hava, kara ve deniz yollarının kullanımını engellemek için çalışmak zorundadır" ifadeleri yer aldı.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi üyesi Aleksey Puşkov, bu gelişmeyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bumerang etkisi oldu: Süleymani'yi ortadan kaldırarak Trump, Suriye'den sonra Irak'ı da kaybetmemeyi umuyordu, ancak umduğunun tersi oldu. Irak parlamentosu, ABD güçlerinin topraklarından çıkartılmasını istedi" dedi.

Irak Meclisi'ndeki bu karar Trump'ı çıldırttı ve tehditler yağdırmaya başladı. Trump şunları söyledi:

"Orada çok pahalı bir hava üssümüz var. İnşa edilmesi milyarlarca dolara mal oldu. Bize bunun için geri ödeme yapmadıkça ayrılmıyoruz. Ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır."

Gördüğünüz gibi, ABD, dün demokrasi vaatleriyle işgal ettiği Irak topraklarında bugün tehditlerle kalmaya çalışıyor. Bu, bugüne kadar "ABD'siz olmaz" diyen İslam ülkeleri için ABD'nin makyajsız halini göstermesi bakımında ibretlik bir örnek…

Artık İslam dünyası yaşadığı bu gelişmelerle ABD ile asla olmayacağını bilmeli ve bundan sonra buna göre pozisyon almalı… ABD, bir devletin resmi komutanı olan Süleymani'yi, resmi davet edildiği bir ülkede hukuksuzca, terörist bir eylemle şehit ederek, insanlığı, hak ve hukuku ayaklar altına aldığını ispatladı.

Süleymani'nin şahsında yaşanan bu mağduriyet, tüm İslam coğrafyasının uyanmasına vesile olacaktır.

 

Aynen yolunda yürüdüğü İmam Hüseyin efendimizin şehadetinin tüm İslam dünyasını uyandırdığı gibi…

Süleymani'nin şehadetiyle İmam Hüseyin'in şehadeti ne kadar da birbirine benziyor.

İmam Hüseyin de Iraklıların davetlisiydi, Süleymani de… İmam Hüseyin'i Iraklılar sattı, Süleymani'yi de…

İmam Hüseyin'i dönemin Yezit'i şehit ettirdi, Süleymani'yi de bugünün küresel Yezit'i…

Göreceksiniz sonuç da aynı olacak; İmam Hüseyin'in şehadeti İslam dünyasını uyandırdı ve Yezit'in tacını tahtını başına yıktı; bugün Süleymani'nin şehadeti de İslam dünyasını uyandıracak ve küresel Yezit ABD'nin tacını tahtını başına yıkacak.

İslam dünyasında uyanış başladı bile…

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, çatışmanın değil barışın tarafı olacaklarını belirterek, Pakistan topraklarının hiçbir ülkeye karşı savaşta kullanılamayacağını vurguladı.

Pakistan Ordu Sözcüsü Asıf Gafur ise ABD askerlerinin İran'a karşı Pakistan topraklarını kullanmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Pakistan, başkasına karşı savaş için topraklarının kullanılmasına izin vermeyecek" dedi. Düne kadar ABD ordusuyla, Pakistan ordusu Pakistan topraklarında ortak operasyonlar yapıyordu.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed; ABD'nin Kasım Süleymani'yi öldürmesini, "ahlaksız ve hukuksuz" olarak nitelendirdi; ABD'nin Bağdat Havalimanı'na düzenlediği saldırıların, Müslüman ülkeler için güvenlik sorunu yarattığını belirterek, "Artık güvende değiliz. Eğer birileri, bir başkasının hoşuna gitmeyen şey söylerse, başka bir ülkeden insansız hava aracının yollanması ve hatta bana ateş edilmesi işten bile değil" dedi.

ABD'nin BOP hedefinde olan tüm İslam ülkeleri de Süleymani suikastından sonra aynı düşünecelere sahip…

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Haftanın Sohbeti programında Süleymani suikastını değerlendirdi ve şu önemli tespitlerde bulundu:

* "Süleymani'yi şehit eden ABD'nin, Ortadoğu'da bundan sonraki hayatı bitmiştir."

* "Göreceksiniz ABD bitmiştir. Niye bitti? Haksızlık yaptı, yalan konuştu, iftira etti ve hiç günahı olmayan bir insanı ölüme gönderdi."

* "Düzenlenen suikast büyük bir hainliktir. Kasım Süleymani, Irak'ın resmi davetlisi olan bir misafirdi."

* "İran dünyanın en eski devletlerinden biridir. ABD kalkıyor böyle bir devletin en gözde adamını, askerini suikastla öldürüyor. Yani böyle bir olayın karşılıksız kalmasını beklemek de bence çocukluktur."

* "Mesela Lübnan'daki Hizbullah'ın aynı gaye etrafında buluştuğunu biliyoruz. Hasan Nasrallah'a bu ölümü düzenbazlıkla kabul ettirmeleri mümkün değildir."

ABD'yi Ortadoğu coğrafyasında istemeyen İslam ülkelerinin artık ABD'nin ekonomik yaptırımlarından korkmalarına da gerek yok. Çünkü Rusya ve Çin gibi BRICS devletlerini ekonomik bağımsızlığa kavuşturan, ABD'nin yaptırımlarına karşı güçlü hale getiren ekonomik çözümün sahibi Müslüman bir Türk, Prof. Dr. Haydar Baş…

Sayın Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'yle, genç nüfusa sahip kaynak zengini olan İslam ülkeleri tüm işgallerden kurtulabilir, Ortadoğu'da kan ve gözyaşı bir anda bitebilir.

Murat Çabas

Kaynak: Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 873 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UEFA Avrupa Ligi'nde Başakşehir'e Zorlu Rakip
UEFA Avrupa Ligi'nde Başakşehir'e Zorlu Rakip
UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek ve yarı final kuraları çekildi.
UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek ve yarı final kuraları çekildi.