Açık havada maske takmak gerekir mi?

Açık havada maske takmak gerekir mi?

Maske takmak, sadece kişisel değil, toplumsal bir koruma sağlar. Neden mi?

06 Temmuz 2020 - 12:30 - Güncelleme: 07 Temmuz 2020 - 11:06

Koronavirüs (COVID-19) pandemisinde, kısıtlamaların kaldırılması ve şehirlerde yeniden normal yaşama geçilmeye başlanması ile maske takmak günlük yaşamın önemli bir parçası haline geldi. İkinci bir dalganın oluşma riskinin en aza indirilmesi için maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve el yıkamak gibi temizlik kurallarına uymak üçlüsü artık olmazsa olmazlarımız.

Maske takmak, sadece kişisel değil, toplumsal bir koruma sağlar. Neden mi?

Çünkü koronavirüsün taşıyıcısı olan yani virüsün vücudunda konakladığı kişilerde % 40’a kadar herhangi bir bulgu görülmeyebiliyor. Ama bu kişiler virüsün yayılmasında etken rol alıyorlar.

Maske takmak virüsü taşıyan damlacıkların yayılmasını önleyen bir bariyer görevi görüyor. Kullanılan maskeler, virüs taşıyan bir kişinin etrafındaki havaya yaydığı damlacıkları önemli ölçüde azaltır.

Bu damlacıklar genellikle 1,5 metre civarında havada asılı kaldıktan sonra yere düşse de, öksürme veya hapşırma ile bu damlacıklar, 7-8 metreye kadar uzağa itilebilir. Öksürürken ya da hapşırırken kol içine öksürmek bizi ne kadar büyük bir tehlikeden koruyor. Sanırım bu rakamlardan sonra daha iyi fark edeceksiniz. Hele bir de toplum içinde hapşıracağı zaman maskesini çıkarıp öyle hapşıranlar mı yok mu? Bu kişiler koranavirüs ya da damlacık yolu ile bulaşan diğer hastalıkların yayılması için tam bir tehlike.

Öksürme ve hapşırma ile söz konusu damlacıkların 7-8 metreye kadar havada asılı kalabileceğini bilince kapalı ortamların haricinde açık ortamlarda da maske takmanın ne kadar önemli olduğu ne kadar açık değil mi?

Unutmayalım, bir maske, sosyal mesafeyle birleştiğinde, bu damlacıkların çevrenizdeki diğer insanlara ulaşma riskini büyük ölçüde azaltır ve virüsü yayma olasılığını büyük ölçüde azaltır.

 

 Kilispostası Haber Merkezi

Bu haber 4028 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akkaş: “SGK Borçları Yeniden Yapılandırılacak”
Akkaş: “SGK Borçları Yeniden Yapılandırılacak”
Kilis'te Yağış Miktarı
Kilis'te Yağış Miktarı