Ahlaksızlık normal hale geldi

Ahlaksızlık normal hale geldi

İcmal Gençlik Derneği tarafından organize edilen 'Kaybolan Değerlerimiz' konulu panellerin son durağı Malatya oldu.

26 Kasım 2019 - 09:27

İcmal Gençlik Derneği Malatya Şubesi tarafından organize edilen panele ilgi büyüktü. Araştırmacı Yazar Dr. Abdullah Terzi, Dr. Zeki Omaç, Mimar Bayram Kavak, İnşaat Mühendisi Ünal Silier ve İcmal Gençlik Derneği Genel Başkanı Eğitimci İbrahim Fatih Ekici'nin konuşmacı olarak katıldığı program İGD Malatya Şube Başkanı Eğitimci Nihat Kaloğlu'nun sunumuyla gerçekleşti.

Panelde açılış konuşmasını Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Malatya İl Başkanı Mehmet Kutlu yaptı. Kutlu; "Prof. Dr. Haydar Baş Bey ortaya koyduğu tezlerle Ehl-i Beyt'e, Atatürk'e ve bütün değerlerimize sahip çıkıyor. Bize düşen de bu gündemlerle meşgul olmak ve gereğini yapmaktır. Işığın olmadığı yerde karanlık vardır. Bizler ışık olmak, etrafımızı aydınlatmak zorundayız" dedi.

BTP Elazığ İl Başkanı Bayram Kavak ise konuşmasında şunları söyledi; "Sayın Haydar Baş Bey, devlet, din, ordu ve aile kavramları üzerinde önemle durmaktadır. Bize zarar vermek isteyenlerin hedefinde olan bu önemli değerler her geçen gün eriyor. Diğer taraftan da bizi biz yapan değerleri maalesef kendi ellerimizle yok ediyoruz. Bu yüzden değerlerimize daha çok sarılmalı ve sahip çıkmalıyız."

Daha sonra sözü alan Dr. Zeki Omaç da, iffet, haya, namus gibi kavramların üzerinde durdu.

"Bu kavramları hayatına geçirmeyen bir insanın ne kadar büyük bir hüsran içerisinde olacağı muhakkaktır" diyen Dr. Omaç, "İffet, haya, namus gibi kavramların günümüzde büyük ölçüde yara aldığını üzülerek görüyoruz. Bu kavramların değerini kaybeden bir millet, artık millet olma vasfını da kaybediyor demektir. Acilen tedbir alınması şarttır" ifadelerini kullandı.

İnşaat Mühendisi Ünal Silier ise Atatürk ve Haydar Baş'ın hayatlarında benzeşen hususları anlattığı konuşmasında, Atatürk'ün milli sermaye ile, kaynakların kullanımı ile uyguladığı ekonomik faaliyetler ile Haydar Baş Bey'in Milli Ekonomi Modeli tezinin kesişen birçok noktası olduğundan bahsetti.

Panelin bir diğer konuşmacısı İcmal Gençlik Derneği Genel Başkanı İbrahim Fatih Ekici'ydi, Öğretmenler Günü dolayısıyla Başöğretmen Atatürk ve kendisi de eğitimci olan Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in ve tüm öğretmenlerin gününü tebrik ederek başladığı konuşmasında özellikle gençlik üzerinde durdu.

 

Ülkemizde şu an 3 binden fazla çocuğun cezaevinde olduğunu söyleyen Ekici, Türkiye'de geçen yıl yaklaşık 150 bin çiftin boşandığını ve aile yapısının bundan büyük yara aldığını söyledi.

Ekici sözlerine şöyle devam etti; "Boşanma vakalarının artmasıyla ortaya çıkan tabloda on binlerce çocuk annesiz, babasız veya her ikisi de olmadan yaşamak zorunda kalmaktadır. Ne yazık ki, parçalanmış ailelerin çocuklarında çok fazla olumsuz davranış görülmektedir. Gençler arasında yayılan uyuşturucu, onları esir almakta ve milletin geleceği olan gençlerimiz heba olmaktadır. Atatürk'ün "bütün ümidim gençliktedir" demesi boşuna değildir. Çünkü bir millet iyi yetişmiş gençliği olmadan geleceğe güvenle bakamaz. Haydar Baş Bey'in ifadesiyle de "Gençlik büyük bir nimettir." Biz bu nimetin kıymetini bilmek zorundayız. Ülkemizdeki olumsuz tablolara karşın, İcmal Gençliğin yaptığı faaliyetler umut vericidir. Gençleri her anlamda kuşatan anlayışıyla, milli ve manevi değerlerini gençlere kazandırmak için yaptığı faaliyetlerle İcmal Gençlik Derneği bu işin lokomotifi olmuştur" dedi.

Toplumun %35'i gusül abdestini bilmiyor

Panelin son konuşmacısı Dr. Abdullah Terzi, İcmal Gençliğinin mimarı Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in selamıyla sözlerine başladı.

"Kaybolan Değerlerimiz panelleri Trabzon'da başladı ve Kilis, Denizli, Malatya derken yurt geneline yayılıyor" diyen Terzi, "Bugün ne yazık ki her türlü ahlaksızlığı normal gibi algılar hale geldik, vay halimize. Bizim örfümüzde her şey bir ölçü dahilindedir. Türkiye'de toplumun dine ve dini değerlere yaklaşımı anketinde çıkan korkunç tabloda yüzde 14 Allah'a inanmıyor, yüzde 37 peygambere inanmıyor. İmanın şartlarına olan inanmama oranı ortalama yüzde 35. Ayrıca toplumun yüzde 35'i gusül abdesti almıyor veya bilmiyor. Biz sadece maneviyatımızı değil. Yer altı zenginliklerini de kaybediyoruz. Uranyum, toryum, bor, altın vs. bunlar elimizden kayıyor. Madenlerimiz yabancıların eline geçti. Bütün servetimizi onlar kullanıyor, millet aç, işsiz, yoksul kaldı. Peki bunlara sahip çıkan Haydar Baş Hocamızdan başka biri var mı?

Biz suyu, yemeği arıyoruz ama neden feyzi, muhabbeti, Allah aşkını aramıyoruz. Neden bunlara sırtımızı döndük, var mı bunların peşine düşen. Biz bu değerleri de kaybettik. Bunlar bizim için bir şey ifade etmiyor mu? Sakın biz böyle bir akıbete düşmeyelim. Ebedi hayata hazırlık yapmamız lazım, Allah bize nazar etsin, tecelli etsin diye ibadetlerimize, namazımıza, zikrimize devam etmemiz gerekir. Yanlışlarımız çok, Allah hepimize bunları yaşamayı nasip etsin. Kaybetmememiz gereken çok önemli bir değerde Prof. Dr. Haydar Baş'tır" dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 606 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara Oldu
Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara Oldu
Dolandırıcılar Hedeflerine Ulaşamadılar
Dolandırıcılar Hedeflerine Ulaşamadılar