Ani Kalp Durması ( Kardiyak Arrest ) Riskini Artıran 5 Şey

Ani Kalp Durması ( Kardiyak Arrest ) Riskini Artıran 5 Şey

Acaba siz de Ani Kalp Durması Adayı mısınız? Türkiye'deki en yaygın ölüm nedeni dolaşım sistemi kaynaklı ölümlerdir. Bunların da çoğu kalple ilgilidir. İkinci en sık görülen ölüm sebebi tümörler, üçüncü ise solunum sistemi hastalıklarıdır. Ani Kalp Durması % 95 ölümcüldür.

19 Ekim 2017 - 00:45 - Güncelleme: 19 Ekim 2017 - 09:08

Aslında ani kalp durması, kalbin elektrik sistemiyle (genellikle ventriküler taşikardi veya ventriküler fibrilasyon olarak adlandırılır) ilgili bir sorundur.

Ani kalp durması yaşayanlar, çok hızlı bir şekilde yardım alırsa hayatta kalabilirler. Fakat ani kalp durması çoğu zaman yüzde 95 oranında öldürücüdür.

Geçmiş istatistiklere bakıldığında, Ani bir kalp krizi geçirenlerden sadece yüzde 5'i, canlı olarak yeterince uzun yaşıyor.

 

Kalp içinde ne olur

Ani kalp krizinde, kalp genellikle şaşkın, dağınık bir şekildedir. Fonksiyonlarını tam yerine getiremez.

Dolaşım durur. Kan akciğerlere veya beyne ulaşmaz.

Aniden bilinç kaybı gelişebilir. Kalp krizi geçiren kişi sözlü uyarıya cevap veremeyebilir, nefes almayı bırakırlar, nabız yoktur.

 

Ölümcül Ani Kalp Durması

Her yıl yüzbinlerce kişide, evde veya dışarıda ani kalp durması gelişmektedir. Bu, kabaca yıllık ölümlerin birleşmesiyle eşdeğerdir. Meme, servikal, kolorektal ve prostat kanseri, Trafik kazaları, Solunum Hastalıkları, Diyabet,  Alzheimer hastalığı ani ölümün en sık görülen nedenlerinden biridir. Diğerleri miyokard enfarktüsü (kalp krizi), kalp kası rüptürü ve felci içerir.

 

Riskini artıran 5 şey

Ani Kalp Durmasına yol açan kalp ritmi bozuklukları şu nedenlerden kaynaklanabilir:

1- Yara izi ( Kalp kası üzerindeki yara izi )

Ritim sorunları sıklıkla yaralı kalp kası için izlenebilir. Kardiyoloji uzmanları, "Yara izi, kalbin elektrik sinyallerinin karışmasına ve parçalanmasına neden oluyor"diye belirtmektedir.

En sık görülen neden koroner arter hastalığı ve kardiyomiyopatidir. Kalp krizi, kalp kasını aç bırakarak doku ölümüne ve yara izine neden olur.

Viral enfeksiyonlar, kalıtımsal veya otoimmün koşullar ve kimyasal toksisite aynı zamanda kalp kasına zarar verebilir ve skar gösterebilir.

2- Düşük ejeksiyon fraksiyonu ( kalp debisi )

Ejeksiyon fraksiyonu yüzde 35 veya daha az olan kalp yetmezliğiniz varsa, kalp her vuruşta yeterli kan pompalayamaz. Bu kalp ritmini bozar ve ani kalp krizi riskini arttırır. Kardiyoloji uzmanları "İmplante edilebilir bir kalp defibrilatörü (ICD) koymanın bu hastalarda hızlı ve düzensiz kalp ritmini engelleyeceğini, böylece hayatı uzatacak ve normal yaşama geri dönebilmelerini sağlayabilir" belirtiyorlar. Riskli gruba yerleştirilen bu cihazlar, ani kalp krizinden sağ kalımı yüzde 98'e yükseltiyor, çünkü dakikalar değil, birkaç saniye içinde yanıt veriyorlar.

 

3- Bir aile geçmişi

 Birinci derece akraba - anne babanızdan veya kardeşlerinden biri - bilinmeyen nedenlerle genç öldüyse, erken, ani ölüm riskiniz de yüksektir. Ani kalp durması, bu erken ölümlerin çoğu zaman sebebidir.

4-Sigara içmek

Sigara, hem kalp krizi hem de ani kalp krizi riskini önemli ölçüde artırır. Sigaranın kardiyak hastalıkları artırdığı artık, yapılan tıbbi çalışmalarla ispatlanmıştır.

 

5- Kötü yönetilen kalp yetmezliği

Eğer düşük ejeksiyon fraksiyonu olsun ya da olmasın kalp yetmezliği semptomlarınız (nefes darlığı ve çabuk yorulma ) varsa, acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.  Hekiminizin size vereceği ACE inhibitörleri ve beta blokerler gibi ilaçlar kalbinizi çok zor çalışmaya, işleyişini iyileştirmeye ve ani kalp durması riskini düşürmeye karşı koruyacaktır.

 

Acil durumlarda ne yapılmalı

Yakınlardaki birisi düşerse ve solunum belirtisi ya da nabız yoksa hemen 112'yi arayın. Ve eğer müdahale etmesini biliyorsanız, hemen kalp masajı yapmaya ve hastaya suni solunum uygulamaya başlayın.

Acil ilk yardım eğitimleri ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Eğitimli kişilerin artması, ani kalp durmasından dolayı ölenlerin oranını azaltacaktır. 

 

“Hayata El Ver Projesi”

Ülkemizde Ankara Üniversitesi ve Resüsitasyon Derneği’nin katkılarıyla Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği tarafından yürütülen “Kalp Durmasında İlk ve Doğru Müdahale” temalı sosyal sorumluluk projesi  “Hayata El Ver Projesi” kapsamında verilen eğitimler, Sağlık Bakanlığı’nın himayesinde devam etmektedir.

Bunu eğitimlerin yaygınlaşması, hayat kurtarabilir.  

Birçok itfaiye departmanı, okul ve kütüphane gibi yerler başta olmak üzere eğitimler sunulmaktadır.

 

Kısa süre sonra genellikle bayılma büyüsünden başka bir şey yoktur. Ancak daha ciddi fakat geçici kalp ritmini daha ciddi kalp hastalığına işaret etmek de mümkündür.

 

Siz veya sevdiğiniz birinde ani kalp durması riskinde olup olmadıklarını düşünün ve bir doktora görünün.

DİKKAT !

Kalp yara izi ya da kalp yetmezliği belirtileri ya da kalp krizi öyküsü ya da düşük enjeksiyon fraksiyonu ( düşük kalp debisi) varsa ve sigara içmeye devam ediyorsanız muhtemelen siz ani kalp durması adayısınız. Lütfen dikkat ! Ve bir an evvel bir sağlık kuruluşuna başvurun. 

Bu haber 4741 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasan Hüseyin Dede Hakk’a Yürüdü
Hasan Hüseyin Dede Hakk’a Yürüdü
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak