Dünyadan Anlamlı Mesajlar

Dünyadan Anlamlı Mesajlar

Ehl-i Beyt Külliyatı ile kalpleri aydınlatan, Milli Ekonomi Modeli ile ülkelere ışık olan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş’ın Hakk’a yürüyüşü dünya çapında yankı buldu. Rusya'dan İran'a, Avrupa'dan Türk Cumhuriyetlerine çok sayıda taziye mesajı BTP Merkezi'ne iletildi, iletilmeye devam ediyor.

20 Nisan 2020 - 11:32

İslam âleminde Şii ve Sünni dünyayı 'tek bilek, tek yürek' yapmak için Ehl-i Beyt Külliyatı'nı kaleme alan Prof. Dr. Haydar Baş, aynı zamanda gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerin kalkınmasına vesile olan Milli Ekonomi Modeli ile tüm dünya haklarına ışık olmuştu. Nitekim Prof. Dr. Baş'ın Hakk'a yürüyüşü dolayısıyla Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Merkezi'ne iletilen taziye mesajları bu gerçekleri ortaya koyuyor. Rusya'dan İran'a, Avrupa'dan Türk Cumhuriyetlerine çok sayıda taziye mesajı BTP Merkezi'ne iletildi, iletilmeye devam ediyor.

Değerli bir Ehl-i Beyt dostu

Prof. Dr. Baş; 15 ciltlik Ehl-i Beyt Külliyatı ile İslam dünyasında bugüne kadar başarılamayan bir çalışmaya imza attı. Ehl-i Beyt âşıkları Baş Hoca'nın bu gayretini her daim takdirle yad etti. Irak'tan, Suriye'den, İran'dan, Lübnan'dan, Mısır'dan, Afrika'nın uzak diyarlarından heyetler O'na koştu. Irak'tan İmam Ali ve İmam Hüseyin'in türbedarları en anlamlı ve güzel hediyeleri Haydar Hoca'ya takdim etti. Vefatı Ehl-i Beyt camiasında derin bir teessüre yol açtı. BTP Genel Merkezi'ne gönderilen taziye mesajları bunu ortaya koyuyor.

Merkezi İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Ehl-i Beyt Kurultayı'nın Genel Sekreteri Reza Ramazani, yayımladığı mesajda şu anlam dolu ifadeleri kullandı: "Şüphesiz biz Allah'a aidiz ve O'na döneceğiz (Bakara Suresi, 156). Dost ve kardeş komşumuz Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirmiş olduğu önemli siyaset ve bilim insanlarından olan Sayın Haydar Baş'ın vefat haberini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. İslam dünyası, vahdet ve birlik için çalışan önemli bir siyasi şahsiyet, araştırmacı ve değerli bir Ehl-i Beyt dostunu kaybetmiş bulunmaktadır. Ömrünü birçok sosyal ve dini konularda araştırma yapıp toplumun istifadesine sunarak ve hizmetlerle geçirmiş olan Merhum Haydar Baş'a Allah'tan rahmet, Türk halkına ve tüm Müslümanlara başsağlığı dileklerimi iletir, başta kederli ailesi olmak üzere tüm sevenlerine ve dostlarına sabırlar diliyorum."

Cem Vakfı ve AVF Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan da "Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Haydar Baş Kardeşimin Hakk'a yürümesinden dolayı derin üzüntü duydum. Barış ve kardeşlik için mücadele eden, düşüncelerini cesaretle dile getiren, Ehlibeyt sevdalısı güzel insan Haydar Baş'a Hakk'tan rahmet diler, kederli ailesinin üzüntülerini paylaşır sabırlar dilerim" ifadelerini kullandı.

Büyükelçilerden özel mesajlar

Haydar Baş Hoca'nın vefatı dış dünyada da yankı buldu. Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi A. Erkhov, BTP Genel Merkezi'ne ilettiği mesajında, "Bağımsız Türkiye Partisi'nin kurucusu olan Sayın Haydar Baş'ın vefat ettiğini acı ile karşıladık. Taziyelerimizi kabul etmenizi, müteveffanın tüm aile mensuplarına sabır dileklerimizin iletilmesini rica ederiz" dedi.

İran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand da BTP Genel Merkezi'ne gönderdiği mesajda, "Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın ebedi dünyaya göç ettiğini üzüntüyle öğrendim. Bağımsız Türkiye Partisi camiasına, Merhum'un kederli ailesine, tüm çalışma arkadaşlarına başsağlığı diliyor; Merhum'a Yüce Allah'tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de BTP Genel Merkezi'nde gönderdiği taziye mesajında, "Genel Başkanınız Sn. Haydar Baş'ın vefatı dolayısıyla en derin taziyelerimi kabul buyurunuz. Sayın Baş'ın kaybı sarsıcı bir etki yaratmakla birlikte çok da zamansız gerçekleşmiştir. Metanet gerektiren bu günlerinde ailesine ve tüm BTP örgütüne en içten taziyelerimi sunmak isterim" dedi.

Türkiye'nin her yerinden mesaj yağdı

Siyasi partilerin yanı sıra sendikalar, sivil toplum kuruluşları da Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hakk'a yürüyüşünden derin üzüntü duydu.

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayii İşçileri Sendikası (ŞEKER İş) Genel Başkanı İsa Gök, BTP Genel Merkezi'nde gönderdiği mesajla taziye dileklerinde bulundu.

Trabzon Sanayici ve İş insanları Derneği Başkanı Sırrı Furkan Eren de "Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı, değerli siyaset adamı hemşerimiz Prof. Dr Haydar Baş'ın insanlık tarihinin yaşadığı en büyük sıkıntılardan koronavirüs sebebiyle vefatından derin üzüntü duyduk. Kendisine Allah'tan rahmet kederli ailesine, camianıza ve tüm sevenlerine şahsım ve yönetim kurulum adına başsağlığı dilerim" dedi. DESAM Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Avcı'nın mesajı ise şöyle: "Ömrünü insan, iman ve İslam davasına adamış, tavizsiz ve meşakkatli mücadelesiyle tüm vicdanların övgüsünü kazanmış sabır, ihsan, tevekkül ve yüksek çalışma ahlakı timsali Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın vefatından derin bir üzüntü ve teessür duymaktayım. Merhum Hocamıza Cenab-ı Allah'tan rahmet; ailesine, BTP camiasına, sevenlerine ve tüm milletimize yürekten başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun."

BTP Genel Merkezi'ni arayan çok sayıda vatandaş da şu ortak mesajı paylaştı: "Baş Hocamız sayesinde Peygamberimizi, Hz. Ali ve Ehl-i Beyt'ini daha çok sevdik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kabrine abdest almadan gitmemeyi O'ndan öğrendik." Vatandaşlar, Prof. Dr. Haydar Baş'ın mirasına sahip çıkacaklarını vurguladı.

Recep Bahar

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2740 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara Oldu
Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara Oldu
Dolandırıcılar Hedeflerine Ulaşamadılar
Dolandırıcılar Hedeflerine Ulaşamadılar