Ekonomi takatten kesildi

Ekonomi takatten kesildi

Koronavirüs salgınına karşı alınması gereken tam kapanma gibi tedbirlerin 'güçsüz ekonomi' nedeniyle alınamadığına dikkatleri çeken BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, "Türkiye ekonomisinin çarkları tam kapanma kararını kaldırabilecek bir vaziyette değil" dedi.

23 Kasım 2020 - 09:45

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Yeni Mesaj'a koronavirüs salgınında artan vaka ve can kayıpları ve alınması gereken tedbirlerle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Bugün ülkede gerekli olduğu halde tam bir kapanma kararı alınmadığına işaret eden BTP lideri Baş, bunun sebebinin Türkiye ekonomisinin bu kararları kaldıramayacak kadar zayıf olması olduğunu söyledi. BTP Genel Başkanı Baş, şöyle konuştu: "Salgın etkisini artırınca kısmi sokağa çıkma kararları alındı. Bilim insanlarının da tavsiye ettiği tam kapanma kararını neden alamıyoruz? Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan da beyan etti bunu. Çünkü Türkiye ekonomisinin çarkları tam kapanma kararını kaldırabilecek bir vaziyette değil. Bu problemleri yaşamamızın nedeni problemlere mevcut iktisadi koşullar içerisinde tek bir bakış açısıyla bakmamızdır. Hâlbuki Bağımsız Türkiye Partisi olarak 'biz vatandaşlarımıza kendi asgari geçimlerini sağlayabilecek imkânları devlet olarak vereceğiz' diyoruz. Biz bu asgari imkânları tüm vatandaşlarımıza sağladığımızda istersek bu ülkede tüm kepenkleri kapatır, en fazla bir ay içerisinde bütün virüsü bu ülkeden temizleriz. Pandemide bilim insanlarının üzerinde en çok durdukları konu koruyucu tıbbi tedbirlerin alınması konusudur. Peki, koruyucu tıbbi önlemleri niye almıyoruz? Çünkü bunun için ciddi bir ekonomik güce ihtiyacımız var. Bunu hayata geçirdiğimizde insanlara 'izole ol, evinde bekle' dediğimizde o insanların geçimlerini sağlayacak asgari desteği vermeniz gerekmektedir."

İmkânımız var ama doğru kullanılmıyor

Aslında Türkiye'nin sahip olduğu kaynakların vatandaşlara her türlü desteği vermek için fazlasıyla yeterli olduğuna dikkatleri çeken BTP lideri Hüseyin Baş, "Aslında koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında gerekli görülen tam kapanma kararını alıp, bundan mağdur olan vatandaşlarımıza ihtiyaçları olan tüm destekleri sağlayacak imkânları ve potansiyeli var ülkemizin. Bunun için kabiliyetimiz de var, bu ülkenin buna yetecek kaynakları da var. Ama yanlış bir ekonomik bakış açısı ülkemizi bugünkü aciz duruma getirmiştir" dedi.

Sorunların sorumluları çözüm umudu olamaz

Yeni kurulan bazı siyasi partilerin Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomideki sorunlara çözüm vaat ettiğine değinen BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, şunları kaydetti: "Bugün Türkiye'nin ekonomide yaşadığı sorunları çözmeye talip olduğunu söyleyen başka siyasi oluşumlar da mevcut. Türkiye'nin ekonomisini bu hale biz getirmedik. Ülke ekonomisini bu hale getirenler ekonomiyi düzeltmeyi vaat ediyorlar. Bu boş bir lakırdıdan başka bir şey ifade etmemektedir. İç ve dış siyasette ve yaşanan ekonomik sorunlar konusunda Türkiye'nin tek çıkar yolu Bağımsız Türkiye Partisi kalmıştır. Milletimiz Bağımsız Türkiye Partisi'ne sahip çıkar ve güç birliği yaparsa çözümsüz gibi görünen tüm sorunlarından hızla kurtulabilecektir."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1566 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk katında deli, Hakk katında veliler-1-
Halk katında deli, Hakk katında veliler-1-
Kilis Barosu Başkanı Fazlıağaoğlu Taburcu Oldu
Kilis Barosu Başkanı Fazlıağaoğlu Taburcu Oldu