Gurbetteki Kilisliler: "Gençlerimizin Önüne Bir Rol Model...

Gurbetteki Kilisliler: "Gençlerimizin Önüne Bir Rol Model Koyamıyoruz"

Kilis Postası Youtube kanalındaki Gurbetteki Kilisliler programımızda bu hafta Öğretmen Mustafa Ağırdil’i ağırladık. Editörümüz Mustafa Çobanoğlu’nun sorularını yanıtlayan Ağırdil, “Gençlerimizin önüne bir rol model çıkartmıyoruz. Oysa Atatürk gibi dünyaya yön veren bir modelimiz var” dedi

10 Ocak 2021 - 17:26 - Güncelleme: 11 Ocak 2021 - 10:06

Koronavirüs pandemisi nedeniyle eğitim ve öğretimde önemli sıkıntılar yaşandığını anlatan Mustafa Ağırdil, uzun yıllar Kilis dışında yaşamasına rağmen kalbinin Kilis ile attığını, Kilis’in sorunlarıyla da yakından ilgilendiğini ve her yıl mutlaka Kilis’e giderek sorunları yerinde gördüğünü anlattı.

Ağırdil, Kilis’e gittiğinde dikkatini çeken önemli bir konuya da dikkat çekerek şu açıklamaları yaptı:

Ağustos ayında Kilis’e gittim ve gördüm ki Kilis halkı birbirlerine karşı yabancılaşmış. Şehir merkezinde oturan halk merkezden uzaklaşarak şehrin dışına doğru kaymış. Yerli halkın boşalttığı alaları ise Suriyeliler doldurmuş durumda. Bu da bende çocukluğumda gördüğüm, yaşadığım Kilis’in yabancılaştığı fikrini doğurdu. Kilis’in bir tarım şehri olduğu düşünülünce bu durumun yeterince değerlendirilemediğini düşünmekteyim. Kilis zeytin yağına marka değeri vermeliyiz. Üzümden yapılar ürünlerimizi daha iyi pazarlamalıyız. Son zamanlarda bu konularda az da olsa çalışmalar yapılması biz Kilis dışında yaşayanları sevindirmektedir.

Sınavsız üniversite üzerine bir soru sorulması sonrasında ise açıklamalarında devam eden Mustafa Ağırdil, sınavsız üniversitenin mümkün olduğunu ve bunu Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın sık sık söylediğini ifade ederek, “Mevcut eğitim sistemimizde öğrencilerimize başarılı olabileceği alanda hizmet vermesinden ziyade, daha çok hangi alanda para kazanılacağına bakılarak yerleştirmeler yapıyoruz. Oysa gençlerimiz, yetenekli olduğu alanlarda eğitilerek daha başarılı olmaları sağlanabilir. Başta da dediğimiz gibi onların önüne Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi hedefi olan örnekler koyarsak çok başarılı gençler yetiştirebiliriz” diye konuştu.

Gurbetteki Kilisliler programımızı Kilis Postası  Youtube kanalında izleyebilirsiniz.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 907 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Özkar KilisPostası YouTube TV'de
Mehmet Özkar KilisPostası YouTube TV'de
112’de Birleşen İlk Çağrıya Vali Soytürk Cevap Verdi
112’de Birleşen İlk Çağrıya Vali Soytürk Cevap Verdi