İlmin merkezi burada, yorulmayın!

İlmin merkezi burada, yorulmayın!

Dünya coronavirüs yüzünden ekonomik ve sosyal çalkantılarla uğraşırken Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız gibi seçilmiş bir insanı; Allah ekonomi ilminin kaynağı olarak bize gönderdi. Kurtuluşun adresini bilen yabancılar “Milli Ekonomi Modeli” ve “Sosyal Devlet Milli Devlet” tezinden elde ettiği bilgilerle ekonomide reformlara başladılar bile…

29 Mart 2020 - 00:09 - Güncelleme: 30 Mart 2020 - 10:08

Dünyada uzun zaman cehaletin hâkim olduğu zamanlara din ve bilim karşıymış gibi yanlış algılar oluşmuştu. Esas itibariyle ilk insan Hz. Ademden bu yana ilahi hiçbir tevhit dininde ilme, düşünmeye engel bir delil yoktur. Tevhit dini akıl sahipleri içindir…

Aslı bozulmuş, bazı kitap ve peygamber buyrukları kaldırılmıştır. Son Peygamber Hz. Muhammed(sav) ve son kitap Kuran sayesinde kıyamete kadar geçerli usul ve kaidelerle sunulmuştur.

“Kim İslâm'dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır.” (Al-i İmran ayet 85)

Bu ayetten anlaşılan odur ki inanç sitemi olarak Kuran ve Hz. Muhammed kaynaklı buyruklardan başka şeylere baş vurmayacağız. Buradan, dinden başka ilim, bilim, akıl kabul edilmeyeceği anlaşılmamalıdır.

Çünkü gerek Kuran, gerek Hz. Muhammed düşünmeye, üretmeye, ilim elde etmeye önem vermiştir. Bazı zamanlarda oyuna gelen sözde dindarların uygulamaları Allah’ın dinine zarar veremez.

Olsa olsa açılan hidayet kapısından uzak kalmamıza; dünyamızı zindana, ahiretimizi cehenneme çevirmekten başka bir işe yaramaz.  

“Allah, içinizden iman edenlerin ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir.” (Mücadele suresi /Ayet: 11)

“…Eğer bilmiyorsanız bilenlere sorunuz!” (Enbiya suresi / Ayet: 7)

“Sadakanın en kıymetlisi bir Müslümanın ilim öğrenip sonra da onu Müslüman kardeşine öğretmesidir.” (İbn-i Mâce, Mukaddime, 20)

“İlim Çin'de de olsa ona talip olun. Çünkü ilim her Müslümana farzdır.” (Beyhakî)

Yüce Peygamberimiz insanların faydasına olan ilimleri elde etmek için uzak yakın demeden gidip almamızı istemiş. Ama İslam düşmanları kafamızı kuma gömmeyi başarmıştır. Bu konuda lise yıllarımda okuduğum Osmanlı arşivlerinden alınan bir Türk denizcinin hatıralarını içeren, tercüme bir kitapçık okumuştum. “İngiliz sömürü ajanları ve masonluk” diye.

Okuduklarımdan aklımda kalanları sizlerle paylaşmak istedim. Bu eserde İngiliz sömürge bakanlığının Müslümanlar üzerinde yapılacak faaliyetlerini düzenleyen talimatlar arasında “Müslümanların dergahlarını, tekkelerini, ele geçirin. Oralara bize teslim olanları yerleştireceksiniz. Onları sadece dine yöneltecek, dinin emri sadece ibadettir algısı yaratacak onu da kendi arzumuz istikametinde yönlendirip kendi icat ettiğimiz bir din şekline getireceğiz. Çünkü bunlar Kuranı ve Peygamberi gerçek bir şekilde anlarsa, yaşarsa asla mağlup edemeyiz.

Maalesef gerek parayla gerek ajanların özverili çalışmasıyla gerek menfaati uğruna dinini milletini satan sahte dindarlar ve vatan hainleriyle; tekke ve zaviyelerin çoğunluğu ele geçti. Hatta buralara ajan şeyhler, ajan alimler sokuldu. Cahil halk kandırıldı. Bu sayede dinle bilimi ayrı gibi görme algısı tekke ve zaviyelerden başlatıldı. Bunda da İngiliz sömürge bakanlığı başarılı oldu.”

Aslımıza dönme zamanı geldi. Hani yeni dönemde kullanılan bir terim var ya: “Fabrika ayarlarına dönmek” aynen onun gibi bir atılıma ihtiyaç vardır.

Bu atılımı Cumhuriyetin kurulmasıyla Cennet Mekân Mustafa Kemal tekke ve zaviyeleri kapatmakla, sahte din adamalarının cezalandırılmasına yönelik çalışmalarıyla, yayılan zararlı virüsleri yok ederek başlatmıştı.

Birilerinin dediği “Atatürk tekke ve zaviyeleri kapatarak, dilimizi değiştirerek bizi bir anda cahil koydu” ifadesinin aslı astarı yoktur. Aslında dinin ve gerçek dindarın önünü açarak Müslümanların yaratılış fıtratına dönmesinin kapısını aralamıştır.

Bu konuda daha kapsamlı bilgi elde etmek isteyenlere Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın iki eserini tavsiye ediyorum: “Milli ve dini bütünlüğümüze yönelik tehditler” / “Hoşgeldin Atatürk”   

Gelelim asıl tavsiyemize: Dünya coronavirüs yüzünden ekonomik ve sosyal çalkantılarla uğraşırken Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız gibi seçilmiş bir insanı; Allah ekonomi ilminin kaynağı olarak bize gönderdi. Kurtuluşun adresini bilen yabancılar “Milli Ekonomi Modeli” ve “Sosyal Devlet Milli Devlet” tezinden elde ettiği bilgilerle ekonomide reformlara başladılar bile…

İlim almak için Çin’e falan gidip de virüs kapmanıza gerek yok! Dünyayı kurtaracak formülün sahibi yanı başımızda, kapısına yönelmemizi bekliyor. Hem bu bize ilahi bir lütuftur. Anlayana…

Uğur Kepekçi

Bu haber 1047 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP ve SP İl Başkanlarından Özkar’a Taziye Ziyareti
CHP ve SP İl Başkanlarından Özkar’a Taziye Ziyareti
Rektörden Korona Denetlemesi
Rektörden Korona Denetlemesi