Kardeşine tebessüm etmen sadakadır

Kardeşine tebessüm etmen sadakadır

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Kardeşinin yüzüne tebessüm etmen sadakadır, iyiliği emretmen sadakadır, kötülükten sakındırman sadakadır, yol bilmeyen birine yol göstermen sadakadır, yol üstündeki kemik, diken ve taşı kaldırmak sadakadır, kendi kovandan, kardeşinin kovasına su dökmen sadakadır.”

21 Mayıs 2020 - 10:54 - Güncelleme: 21 Mayıs 2020 - 10:55

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz her müslümanın her gün sadaka vermesi gerekir."

Kendisine, "Kim bu işi yapabilir?" diye sorulunca Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdu: "Yol üstündeki eziyet edici şeyleri kaldırmak sadakadır. Birine yol göstermek sadakadır, hastayı ziyaret etmek sadakadır, iyiliği emretmek sadakadır, kötülükten sakındırmak sadakadır ve selamın cevabını vermek sadakadır." (Bihar, 75/50/4).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her iyi iş sadakadır." (el-Hisal, 134/145).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Zengin veya fakir herkese yapılan ihsan sadakadır." (Emali et-Tusi, 458/1023).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her iyi iş sadakadır ve insanın kendisiyle yüzsuyunu koruduğu her şey kendisi için sadaka yazılır." (Bihar, 96/182/29).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kardeşinize irşad eden ilimle ve kendisine kılavuzluk eden görüşle sadaka veriniz." (a.g.e, 75/105/40).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın sevdiği sadaka şunlardır: İlişkileri bozulduğunda insanların arasını düzeltmek ve birbirlerinden ayrıldıklarında onları birbirine yaklaştırmak." (el-Kafi, 2/209/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Güzel bir söz sadakadır ve namaz için attığın her adım sadakadır." (Bihar, 83/369/30).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Usanmaksızın duymayan birine bir söz işittirmek tatlı bir sadakadır." (Bihar, 74/388/1).

İmam Sâdık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:

Ali b. Hüseyin (a.s) sabah olduğunda rızık talep etmek için dışarı çıkıyordu.

Kendisine, "Ey İbn-i Resûlillah! Nereye gidiyorsun?" diye sorulunca şöyle buyurdu: "Ailem için sadaka getirmeye gidiyorum."

Kendisine, "Siz de sadaka alıyor musunuz?" diye sorulunca şöyle buyurdu: "Her kim helal rızık talep ederse; Aziz ve Celil olan Allah'ın o gün kendisine verdiği sadakadır." (el-Kafi, 4/12/11).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kardeşinin yüzüne tebessüm etmen sadakadır, iyiliği emretmen sadakadır, kötülükten sakındırman sadakadır, yol bilmeyen birine yol göstermen sadakadır, yol üstündeki kemik, diken ve taşı kaldırmak sadakadır, kendi kovandan, kardeşinin kovasına su dökmen sadakadır." (Kenz'ul Ummal, 16305).

Bir gün Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: "Her Müslümanın sadaka vermesi gerekir."

Ebu Musa şöyle arz etti: "Bir şey bulamıyorsa ne buyurursunuz?"

Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: "Eliyle çalışsın, emeğinden hem kendisi istifade etsin hem sadaka versin."

O yine şöyle arz etti: "Eğer çalışamazsa ne buyurursunuz?"

Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: "Hüzün sahibi bir muhtaca yardım etsin."

Ebu Musa yine sordu: "Eğer bunu da yapamıyorsa ne buyurursunuz?"

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: "İyiliği emretsin."

"Eğer bunu da yapamıyorsa ne yapsın" diye sorduğunda ise, "Kötülükten sakınsın ki bu da sadaka sayılır" karşılığını aldı. (a.g.e., 16307).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsanlara kötülük etmekten sakın! Zira bu kendin için verdiğin bir sadakadır." (a.g.e., 16306).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Dilini koru; zira bu da kendin için verdiğin sadakadır." (el-Kafi, 2/114/7). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 639 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (24 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (24 Eylül 2020)
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor