Kilis’in El İşleri

Kilis'in El İşleri

Çeyizlik el işi ürünlerin uzun zamandır Kilis’te esnaflar tarafından satışı yapılırken, Kilisli hanımlar da evlerinde işledikleri ürünlerle Kilis’in el sanatları kültürüne önemli katkılar sağlıyorlar.

04 Mart 2021 - 14:05 - Güncelleme: 04 Mart 2021 - 15:16

Aslında önemli bir turistik eşya olma özelliği de taşıyan el işlerinin, uygun bir şekilde sergilenip pazarlanması kenttin turizm potansiyeline de önemli artılar katacaktır.

Kilis'in bu konuda oldukça eski bir geçmişi olduğunu Evliya Çelebi'nin 17. yy.'daki Kilis izlenimlerinden, "Kilis Halkı Ehli Hireftir" sözlerinden anlıyoruz. Şimdilerde Kilis, estetik el sanatları değerlerini şu iki biçimde ortaya koymaktadır: "El işi", "Makine işi", El işleri eskiden "Gergef' veya" Kasnak" denilen, küçük el tezgahlarında yapılırdı. Kasnak, tek kişi; gergef ise birden fazla kişilerce ve birlikte kullanılabilirdi. Bunların çarpıcı örnekleri olarak; "Ciğerdeldi", "Mercimek", "Kartopu", "Filitre", "Cemaliyan", "Örümcek" denilen adlar altında örülmüş ve zaman zaman da sırmalarla zenginleştirilmiştir. Bu işlemelerin "Tel Çekicisi", "Yazıcısı", kenar dikişleri yapan. "Antikacı" lığını uzmanlık haline getirmiş olanlar vardı. Kasnak işlerinde çoğunlukla, bitki motifleri, insan figürleri yer alırdı. Kumaş olarak, adına "Jorjet" denilen krepdemur kulanılıyordu. Bunlara örnek olarak şunlar gösterilebilir: "Karanfilli", "Marullu", "Çengel", "Yıldız", "Bebekli"... Şimdilerde, el işi, yerini "Makine işi "ne bırakmıştır. Bir zamanlar, Gaziantepli Ermeniler, Kilis'te yaptırdıkları el işlerini, Amerika'ya "Antep İşi" adı altında pazarlamaktaydı. Şimdi Kilisli ev hanımları, boş zamanlarını el işiyle değerlendirerek; aile bütçesine bir yan gelir sağlıyor.

Faydalanılan kaynak: www.kilis.ktb.gov.tr     

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4274 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Eylül 2021)
Altın Fiyatları (23 Eylül 2021)
BTP Kilis’te Kongreye Hazırlanıyor
BTP Kilis’te Kongreye Hazırlanıyor